Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mali’deki cunta hükümeti: Batı destekli askerler darbe yapmaya çalıştı

Mali’deki cunta hükümeti: Batı destekli askerler darbe yapmaya çalıştı

Salı, 17 Mayıs, 2022 - 09:15
Mali askerleri Nijer sınırı yakınında devriye geziyor (Reuters)

Mali’de Ağustos 2020 darbesinde iktidara gelen cunta hükümeti, ‘Batı destekli’ bir grup subay ve astsubayın, 11 Mayıs gecesi darbe girişiminde bulunduğunu ancak girişimin başarısız olduğunu bildirdi.

Reuters’ın haberine göre, cunta hükümeti devletin güvenliğini hedef alan bu girişimin şiddetle kınandığını ifade etti.

Ülkede durumun kontrol altında olduğu bilgisini veren hükümet, darbe girişimine yardım eden suç ortaklarını tespit etmek için sınır ve başkent Bamako’ya giriş noktalarındaki kontroller de dahil olmak üzere katı güvenlik önlemlerinin alındığını duyurdu.

Cunta hükümetinin Batı’yı suçlaması, Mali ile ‘militanlara karşı savaşında on yıldan fazla bir süredir ona yardım eden, ancak son zamanlarda ülkeden çekilen’ eski uluslararası müttefikleri arasındaki ilişkilerin zayıfladığını gösteriyor.

Cunta hükümeti ile Batı arasındaki gerilim, Şubat ayında söz verilen seçimler ve sivil yönetimin hızla yeniden tesis edilmesinin gerçekleştirilmemesi ve Rus paralı askerleriyle işbirliği yapmasıyla ilgili.

Rus Wagner şirketine bağlı paralı askerler Mali ordusunun yardımına geldi ve tanıklar geçen ay paralı askerlerin Mali’de sivillerin toplu infazına karıştığını söyledi.


Mali G5 Sahel Gücü’nden çekildi

Mali, Sahel bölgesinde terörle mücadele amacıyla kurulan G5 Sahel Gücü’nden çekildiğini bildirdi.

Hükümet tarafından dün yapılan açıklamada, Nijer, Burkina Faso, Mali, Moritanya ve Çad’ı içeren G5 Sahel Gücü’nün Mali’nin dönem başkanlığı talebini kabul etmemesi nedeniyle ülkenin bu oluşumdan çekildiği ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya