Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rothschild & Co, Saudi Binladin Grubu'nun yeniden yapılanmasını denetleyecek

Rothschild & Co, Saudi Binladin Grubu'nun yeniden yapılanmasını denetleyecek

Bloomberg: Şirketin borç sorununu çözmek zaman alacak. Hükümet inşaat sektörünü canlandırmayı planlıyor
Salı, 17 Mayıs, 2022 - 10:45
Suudi Arabistan hükümeti inşaat sektörünü canlandırmayı planlıyor (Reuters)

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı, inşaat devi Saudi Binladin Grubu’nun yeniden yapılandırılmasının denetlenmesi ve grubun faaliyetlerini güçlü bir şekilde sürdürmesi için borç sorununun çözülmesi görevini Paris merkezli Rothschild & Co Bankası’na verdi. Grup, gerilemeden önce Suudi Arabistan’da kendi alanının en büyüğüydü. Grubun yeniden yapılanma süreci iki yıl önce başladı. Bloomberg Haber Ajansı, anlaşmayı yakından takip eden kaynaklardan, Rothschild & Co’nun yeniden yapılandırmayı denetleme için atanmasının, grubun borç sorununu çözmenin daha uzun süreceği anlamına geleceği bilgisini aktardı.


Yeniden yapılandırma

Rothschild & Co daha önce Saudi Binladin Grubu’nun yeniden yapılandırması işini almaya çalıştı, ancak Saudi Binladin Grubu, 2020 yılında 15 milyar dolarlık borcunun yeniden yapılandırması işini New York merkezli Houlihan Lokey Bankası’na verdi. Houlihan Lokey, geçtiğimiz yıl grubun alacaklılarına bir borç ödeme planı sundu. Grubun kayıplarının ve borçlarının artmasını durdurmayı hedefleyen plan, Suudi Arabistan'ın ‘hırslı ekonomik reform programları için gerekli olan dev projeleri inşa etmesini sağlayarak yeniden eski konumunu kazanmasını sağlamayı’ amaçlıyordu.

Houlihan Lokey, planında alacaklıları Saudi Binladin Grubu’nun tasfiyesinin Suudi Arabistan’daki inşaat sektörü, grubun büyük iş gücü, tedarikçiler, bankalar ve dev grubun hisselerinin yaklaşık üçte birine sahip olan Suudi Arabistan hükümeti üzerinde ‘yıkıcı bir etkisi’ olacağı konusunda uyardı.

Bu arada Independent Arabia, haberle ilgili olarak Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı'ndan yorum talebinde bulundu ve yanıt bekliyor.

Saudi Binladin Grubu, Suudi Arabistan’ın en büyük gayrimenkul geliştirme grubuydu. Grup, Suudi Arabistan'ın 1932 yılında modern çağının başlangıcından bu yana altyapısının büyük bölümünün inşasında kilit rol oynadı. Grup, 2015 yılında Mekke’de şirkete ait bir vincin devrilmesinden sonra sorunlarla karşılaşmaya başladı. Büyük kayıplara uğrayan grubun borçları da birikti. Koronavirüs (Kovid-19) salgınının patlak vermesi sonra grubun sorunları daha karmaşık bir hal aldı. Devletin gruba yaptığı ödemeler büyük ölçüde ertelenmeye ya da durdurulmaya başlandı.


Grubun borçları

Suudi Arabistan hükümeti, grubun borçlarını yeniden yapılandırma ve faaliyetlerini güçlü bir şekilde sürdürmesini sağlama planları çerçevesinde gruba iflasını önlemek için 5,3 milyar dolar (20 milyar riyal) kredi sağlarken grubun Mekke ve Medine'deki hayati projelerde yeniden çalışmaya başlamasına yardımcı olmak için daha fazlasını yapma sözü verdi. Bloomberg’in haberine göre hükümet, eğer bu fon sağlanmazsa grup iflas edeceğinden gruba herhangi bir faiz veya kar içermeyen bir kredi sağladı. Hükümet, 2018 yılında o dönem ‘yolsuzluk operasyonları’ olarak tanımlanan anlaşma çerçevesinde grubun ortağı olmuştu.

Suudi Arabistan hükümeti, inşaat sektörünü desteklemek için dört büyük gayrimenkul geliştirme şirketine yatırım yaparak inşaat sektörünü canlandırmayı planlıyor. Bloomberg’in haberine göre Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) bu şirketlere yüz milyonlarca dolarlık yatırım yaptı.

Öte yandan dünyanın en büyük finansal hizmetler şirketlerinden biri olan Rothschild & Co, dünya genelinde 40'tan fazla ülkede 3 bin 800 finansal hizmet uzmanından oluşan bir ekibe sahiptir.

Rothschild & Co, 1860’lı yıllarda Frankfurt'ta kuruldu. 19. yüzyılın başlarında Frankfurt’un yanı sıra Londra, Paris, Viyana ve Napoli'de finans merkezleri kurarak dünyanın en büyük finans şirketlerinden biri haline geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya