Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan parlamento seçimlerinde 12 bölgenin sonuçları açıklandı

Lübnan parlamento seçimlerinde 12 bölgenin sonuçları açıklandı

Salı, 17 Mayıs, 2022 - 10:45
Lübnan İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi (AFP)

Lübnan’da Pazar günü gerçekleşen parlamento seçimlerinin ön sonuçlarının açıklanmasıyla, Lübnan Kuvvetleri Partisi’nin beklenenden az oy alması, Hristiyan Özgür Yurtsever Hareketi’nin tahminlerden daha az oranda oy kaybetmesi, sivil toplumun önde gelen yüzlerinin kazanması ve siyaset sahnesindeki köklü bazı isimlerin kaybetmesi gibi şaşırtıcı gelişmeler yaşandı.

Bunlar, Lübnan’ın üç yıldır tanık olduğu çöküşler ve krizlerin sonuçları olabilir.

İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi, dün 15 seçim bölgesinden 12’sinde kazanan adayları açıkladı.

Bakan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bütün zorluklar ve şüpheciliğe rağmen, seçimleri başarıyla tamamladık. Sonuçların tasnifine eşlik eden şüpheci ifadeler, ne bizim, ne de vatani görevini yerine getirmek ve vatanın kurtuluşuna katkıda bulunmak için gece gündüz çalışan memur ve yargıçların çalışmalarını etkilemedi. Oy oranları ise düşük değil, oldukça iyi. 2018 parlamento seçimlerindeki oranlarla neredeyse aynı ya da biraz daha düşük.”

Bir hükümet çalışanı, Lübnan Dağı Valiliği’nde seçim sandıkların önünde dinleniyor (Reuters)

Bakanın açıklamasına göre ülke içi ve dışında yapılan seçimlerde sandıkların sayım sonucu şöyle:

Şii Hizbullah ve Emel Hareketi’nin 32, Hristiyan Özgür Yurtsever Hareketi 20, Lübnan Kuvvetleri Partisi 18, Kataib Partisi 5, Ermeni Taşnak Partisi 2, Marada Hareketi 2 sandalye kazandı.

Bağımsız adaylardan 14’ü, sivil toplum kuruluşu adaylarından ise 11 kişi milletvekili oldu.

Suriye Sosyal Milliyetçi Partisi lideri Esed Hardan, Dürzi milletvekili Talal Arslan ve Meclis Başkanı Yardımcısı Elie Ferzli de dahil olmak üzere Hizbullah’a yakın milletvekilleri, 1992’den beri oturdukları koltukları koruyamadı.

Her halükarda, yeni parlamentodaki tablo net değil ve birkaç gün daha netleşmeyecek.


Editörün Seçimi

Multimedya