Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak, Kuveyt ve Suriye, yeni kum fırtınası ile karşı karşıya

Irak, Kuveyt ve Suriye, yeni kum fırtınası ile karşı karşıya

Salı, 17 Mayıs, 2022 - 10:00
Dün Irak’ın Necef vilayetinde kum fırtınasına maruz kalan vatandaşlar (AFP)

Irak, Kuveyt ve Suriye'nin kuzey bölgelerinde kaydedilen yeni kum fırtınası dolayısıyla dün havaalanları ve kamu idareleri kapatıldı, üniversiteler ve okullardaki sınavlar askıya alındı. Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Irak'ta yaşanan son kum fırtınası, en az 5 bin kişinin boğulma tehlikesiyle hastaneye kaldırılmasına, 1 kişinin ise hayatını kaybetmesine neden oldu. Dün sabah Irak’ta binaların ve sokaklarda park halindeki arabaların kumlarla kaplı olduğu alışıldık sahneler kaydedildi. Kalın toz bulutlarının görüş mesafesini birkaç metreden sonra engellediği görüldü.

Irak Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Seyf Bedir, kum fırtınası dolayısıyla sağlık kurumlarında en az 2 bin vakanın kaydedildiğini açıkladı.

AFP’nin haberine göre Bağdat'taki Şeyh Zayed Hastanesi Acil Servisi’nde çoğu yetişkin 20 erkeğe oksijen maskesi desteği verildi. Acil servis çalışanı Talib Abdulmunim, sabah saatleri itibariyle 75 kişinin oksijen desteği aldığını bildirdi. AFP’ye konuşan Abdulmunim, “Kaydedilen vakaların çoğu kronik vakalar. Kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalıklardan mustarip yaşlı hastalar var” ifadelerine başvurdu.

Irak Haber Ajansı’nın (INA) bildirdiğine göre ülkede görüş mesafesinin 300 metrenin altına düşmesi nedeniyle dün erken saatlerde askıya alınan uçak seferlerine öğleden sonra yeniden başlanması kararı alındı. Güneyde Necef Havalimanı’ndan, kuzeyde ise Kürdistan bölgesindeki Süleymaniye'den gerçekleştirilen uçuşlar durduruldu.

18 ilden başta Bağdat, Divaniye, Diyala ve Kerkük olmak üzere yedisinde sağlık birimleri hariç tutulmak üzere kamu idareleri geçici olarak kapatıldı. Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığına göre sınavların Salı gününe kadar ertelenmesi ile birlikte ülkedeki tüm okullarda eğitime ara verilirken Pazartesi günü yapılması planlanan üniversite sınavları da ertelendi.

İngiltere Meteoroloji Dairesi’nin açıkladığına göre kum fırtınasının bugün itibariyle kademeli olarak azalacağı bekleniyor.

Kuveyt Limanlar Kurumu, ülkede kaydedilen kötü hava koşulları dolayısıyla Şuveyh, Duha ve Şuaybe limanlarındaki trafiğin geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Görüş mesafesinin 300 metrenin altına düştüğünü bildiren Kuveyt Limanlar Kurumu, deniz seyrüseferinin, mürettebatın ve liman tesislerinin güvenliği için görüş mesafesi düzeldiği taktirde seyre yeniden başlanacağını bildirdi.

Kuzey Suriye'de ise tıbbi kaynaklar ülkenin kuzeydoğusunda kaydedilen kum fırtınası nedeniyle 10 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin boğulma ve yaralanma tehlikesi geçirdiğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya