Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da kötüleşen yaşam koşulları halkı sokağa döküyor

İran’da kötüleşen yaşam koşulları halkı sokağa döküyor

İran’da otobüs şoförleri yaşam koşullarını protesto amaçlı grev yaptı
Salı, 17 Mayıs, 2022 - 10:15
Geçtiğimiz Pazar günü polis güçleri göstericilerle yüzleşirken (Sosyal ağlar)

İran’ın başkenti Tahran’da onlarca otobüs şoförü, yaşam koşulların kötüleşmesini protesto için grev yaparken, bir çok şehirde ise gösteri düzenlendi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, reformist çizgideki Şark gazetesi hesabı tarafından atılan bir tweette, Tahran Otobüs Şirketi’nin şoför ve çalışanlarının Yüksek Çalışma Konseyi'nin maaşlara yüzde 10 zam yapılmasını öngören bir kararı uygulamamasını kınadığını belirtildi.

Yerel ajansın haberine göre, bu gelişmeler hükümetin temel gıda maddelerinin fiyatlarını artırma kararına karşı İran şehirlerindeki protestolar sırasında bir kişinin öldürülmesinden birkaç gün sonra yaşandı.

Şark gazetesinin Twitter hesabından yayınladığı video görüntülerinde, göstericilerin dün Tahran Belediye Başkanı’na “yetersiz” olarak nitelendirilen slogan atarak istifasını istediğini görülüyor.

Mehr haber ajansı, Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani'nin grevdeki işçilerle bir araya geldiğini ve temsilcileriyle diyalog kurduğunu bildirdi.


Geçtiğimiz hafta, İranlı yetkililer, önceki hükümet tarafından kabul edilen sübvansiyon sistemi reformu gibi ülkenin karşı karşıya olduğu ekonomik zorlukların üstesinden gelmek için önlemler açıkladı.

Açıklanan önlemler arasında yemeklik yağlar ve süt ürünleri de dahil olmak üzere temel gıda maddelerinde emtia fiyatlarının artırılması yer alıyor.

İran İşçi Haber Ajansı'na (ILNA) göre, başkent Tahran dahil birçok İran şehrinde hükümetin aldığı karar protesto edildi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü ILNA’ya konuşan Dezful kentinin Milletvekili Ahmed Avayi, ülkenin güneybatısındaki Huzistan eyaletine bağlı Endimeşk kentindeki gösterilerde 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İran resmi ajansı IRNA'ya göre, Dezful, Yasuc, Kohgiluye ve Buyer Ahmed  bölgeleri dahil olmak üzere gösteriler sebebiyle toplamda 20 kişi gözaltına alındı.

İran, ABD’nin 2018'de İran nükleer programıyla ilgili anlaşmadan tek taraflı olarak çekilme kararının ardından Washington'un Tahran'a yeniden uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ekonomik krizle karşı karşıya kaldı.

Kasım 2019’da ise akaryakıt fiyatlarına getirilen ani zammın ardından kötüleşen yaşam koşullarını protesto edildi.

Geçtiğimiz aylarda ise birkaç İran şehri, çeşitli profesyonel sektörlerin yaşam koşullarında iyileştirilme yapılması ve maaşlarda veya emekli maaşlarında artış talep eden protestolarına tanıklık etti.


Editörün Seçimi

Multimedya