Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail: İran yüzlerce gelişmiş santrifüj üretiyor

İsrail: İran yüzlerce gelişmiş santrifüj üretiyor

Salı, 17 Mayıs, 2022 - 14:15
İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz (Arşiv-Reuters)

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran’ın hali hazırda Natanz yakınlarında inşa edilen yeni bir yeraltı tesisi de dahil olmak üzere  bin adet gelişmiş IR6 santrifüjün üretim ve kurulumunu tamamlamak için çalıştığını söyledi.

The Jerusalem Post, Gantz’ın, “İran, santrifüjlerin geliştirilmesi, araştırılması, üretimi ve işletilmesi alanlarında bilgi ve deneyimler toplamaya devam ediyor” ifadelerini aktardı.

Gantz, Tahran’ın uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirdiğini ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) üretim sistemine erişmesini engellediğini kaydetti. İsrailli Bakan, Ukrayna'daki savaştan çıkarılan derslerden birinin ‘savaşların çıkmasını önlemek için ekonomik, politik ve gerekirse askeri gücü erken kullanmanın önemine’ değindi ve bunun İran’daki durum içinde geçerli olduğunu vurguladı.

Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgiye göre, Gantz, Tahran'a baskı yapılarak bölgesel ve uluslararası işbirliği sağlanırsa İran'la olası bir savaşın faturasının azaltılabileceğine dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya