Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Finlandiya'nın Moskova Büyükelçisini bakanlığa çağırdı ve iki diplomatı sınır dışı etti

Rusya, Finlandiya'nın Moskova Büyükelçisini bakanlığa çağırdı ve iki diplomatı sınır dışı etti

Salı, 17 Mayıs, 2022 - 14:00
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov (Reuters)

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Helsinki tarafından alınan benzer bir karara yanıt olarak, Moskova'daki Finlandiya büyükelçiliğinin iki çalışanını "istenmeyen kişi" ilan etti.

Interfax haber ajansına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Finlandiya'nın Moskova Büyükelçisi Antti Helanterya'nın Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı ve Helanterya’nın 2 Finlandiya Büyükelçilik çalışanın sınır dışı edilmesi hakkında bilgilendirildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca Finlandiya'nın Ukrayna'ya silah tedarik etmesinin ve Helsinki'nin çatışmacı tutumunun kabul edilemez olduğunu vurgulandı.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlamasından bu yana çok sayıda Rus diplomat sınır dışı edildi ve buna karşılık olarak da Rusya birçok Batılı diplomatı sınır dışı etti. Moskova’nın verilerine göre, dünya genelinde yüzlerce Rus diplomat bulundukları ülkeleri terk zorunda kaldı.  


Editörün Seçimi

Multimedya