Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Hazine Bakanı Yellen: AB, Ukrayna’ya önemli mali yardımlarda bulunacak

ABD Hazine Bakanı Yellen: AB, Ukrayna’ya önemli mali yardımlarda bulunacak

Çarşamba, 18 Mayıs, 2022 - 09:00
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen (EPA)

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’ya önemli mali yardımlarda bulunacağını açıkladı. Yellen ayrıca, İngiltere, Kanada ve Japonya gibi diğer G7 ülkelerinin konu hakkında çalışacağını belirtti.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’ten aktardığına göre G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları Perşembe ve Cuma günü Almanya’da bir araya gelecek. Yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini masaya yatıracak.

Yellen, ABD’nin Ukrayna’ya mali destekte bulunacağını yineledi ve AB’nin ‘Ukrayna’ya yapılacak yardım için oldukça ciddi olduğunu’ belirtti. Hazine Bakanı, “Katkıda bulunmak için Japonya, Kanada ve İngiltere’deki ortaklarımız ile görüşmemiz gerekecek ancak AB’nin önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Yellen, ABD’nin AB’nin Rus petrolüne ambargo uygulamasını destek vereceğini belirterek ambargo yasağının gelecek yıldan itibaren aşamalı olarak uygulanacağını ve gümrük vergilerine de ambargo uygulanacağını belirtti.

Yellen, Brüksel’de gazetecilere verdiği demeçte “Bu iki şey bir arada olabilir. Aşamalı bir ambargoyu fiyat anlaşması ile birleştirmemiz mümkün. Ancak burada birçok seçenek var. Rus petrolüne olan bağımlılığı azaltmak en önemli nokta” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya