Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, siyasi görüşmelere teşvik etmek için Venezuela'ya uygulanan yaptırımları hafifletiyor

ABD, siyasi görüşmelere teşvik etmek için Venezuela'ya uygulanan yaptırımları hafifletiyor

Çarşamba, 18 Mayıs, 2022 - 09:30
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro (EPA)

ABD dün (Salı), Venezuela'ya yönelik bazı yaptırımların sınırlı bir şekilde kaldırıldığını duyurdu. ABD bu hamlesiyle, Başkan Nicolas Maduro ile Washington tarafından desteklenen muhalefet arasındaki siyasi diyaloğun yeniden başlamasını teşvik etmek istediğini vurguladı.

AFP’nin haberine göre üst düzey ABD'li bir yetkili konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, kararın, Venezuela siyasi krizinden yakında açıklayacakları bir çıkış yolu bulmak için Meksika'da iki taraf arasında müzakereleri sürdürme anlaşmasıyla bağlantılı olduğunu belirtti.

Söz konusu yetkili yaptırımları hafifletme kararının, Washington tarafından, ABD'nin meşru devlet başkanı olarak tanıdığı muhalif lider Juan Guaido'nun başkanlığındaki ‘geçici Venezuela hükümetinin talebi üzerine’ alındığını da sözlerine ekledi.

Yaptırımların hafifletilmesi, Maduro'yu iktidardan uzaklaştırma umuduyla 2019'da Washington tarafından Karakas’a uygulanan petrol ambargosunun bir parçası olarak ABD petrol grubu ‘Chevron’a tanınan ‘istisnayı’ içeriyor.

ABD'li yetkili, Chevron’un, Venezuela Ulusal Petrol Şirketi ile herhangi bir yeni anlaşma imzalamadan önce, Venezuela'da ileride göstereceği faaliyetlerin muhtemel şartlarını müzakere edebileceğini açıkladı. Yetkili, ABD hazinesinin başka bir önlem açıklayacağını da sözlerine ekleyerek, baskıyı azaltan önlemlerin hiçbirinin rejimin gelirlerinde artışa yol açmayacağını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya