Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Gantz: İran, Natanz'a bin adet gelişmiş santrifüj kurmaya hazırlanıyor

Gantz: İran, Natanz'a bin adet gelişmiş santrifüj kurmaya hazırlanıyor

Çarşamba, 18 Mayıs, 2022 - 06:30

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran'ın Natanz nükleer tesisi yakınında inşa edilen yeni yeraltı tesislerinde bin adet gelişmiş santrifüj geliştirdiğini söyledi. Santrifüjler, sivil projeler için uranyumu saflaştırmak veya daha yüksek saflaştırma seviyelerinde nükleer bomba yakıtı yapmak için kullanılır.

Tahran'la nükleer anlaşmayı canlandırmaya çalışan büyük ülkeler de İran'ın bu alandaki ilerlemesini izliyor. Tahran uranyumun saflaştırılmasında askeri hedefleri olduğunu reddediyor.

Reuters, Gantz'ın Tel Aviv yakınlarındaki Reichman Üniversitesi'nde dün (Salı) yaptığı bir konuşmada şunları söylediğini aktardı: “İran, Natanz'a bitişik yeraltı sitelerinde inşa edilen yeni tesisler dahil olmak üzere nükleer tesislerinde bin adet gelişmiş IR6 santrifüjünün üretimini ve kurulumunu tamamlamak için çaba sarf ediyor.”

3 Mart'ta yayınlanan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı raporuna göre, İran toplamda yaklaşık 660 makine olmak üzere üç seri IR-6 santrifüj kurdu.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Grossi, geçen ay, İran'ın, görünüşe göre tesise yönelik saldırılara karşı bir önlem olarak, santrifüj parçaları üretmek için Natanz'da yeni bir yeraltı atölyesi kurduğunu söyledi.

Gantz konuşmasında, İsrail'in, “diplomasinin baş düşmanını” nükleer silah inşa etme araçlarından mahrum bırakmadığına inanması halinde, uzun süredir devam edecek bir askerî harekât tehdidinde bulunduğunu ima etti. Gantz, İran'la büyük güçler arasında daha sert yürütülecek müzakereler yoluyla "Olmamasını umduğumuz böyle bir savaşın maliyetleri önlenebilir veya azaltılabilir" dedi.

The Jerusalem Post, Gantz’ın, “İran, santrifüjlerin geliştirilmesi, araştırılması, üretimi ve işletilmesi alanlarında bilgi ve deneyimler toplamaya devam ediyor” ifadelerini aktardı.

İran şu anda Natanz tesisinde yüzde 20 ve yüzde 60’a kadar uranyum zenginleştiriyor. Bu seviyelere, nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma arzusunu açıklayan ABD Başkanı Joe Biden'ın göreve gelmesiyle ulaşıldı.

İran ve ABD, yüzde 3,67'yi aşmayan bir zenginleştirme oranı öngören 2015 nükleer anlaşmasının taahhütlerine karşılık vermek amacıyla bir yılı aşkın süredir dolaylı müzakereler yürütüyor. Tahran'ın gelişmiş santrifüj çalıştırmasına izin verilmiyor.

İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stokunu yüzde 60 oranında ikiye katladığını söyleyen Gantz, "İran'ın atom bombası yapacak kadar bölünebilir malzemeye sahip olmasına birkaç hafta kaldı" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya