Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa, ABD ve İran’ı nükleer anlaşmayı canlandıracak bir tutum benimsemeye çağırdı

Fransa, ABD ve İran’ı nükleer anlaşmayı canlandıracak bir tutum benimsemeye çağırdı

Çarşamba, 18 Mayıs, 2022 - 09:30
Fransa Dışişleri Bakanlığı binası (AFP)

Fransa dün (Salı) Washington ve Tahran'ı, iki ülke arasında anlaşmazlık nedeniyle durdurulan nükleer anlaşmayı canlandırmaya yardımcı olmak için ‘sorumlu bir tutum benimsemeye’ çağırdı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na uyum sağlanmasına ilişkin taslak anlaşma iki aydan fazla bir süredir hazır. Ancak, bu anlaşma ile ilgisi olmayan ABD ve İran arasındaki bir konu, şu anda anlaşmanın yürürlüğe girmesine izin vermiyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "İki tarafı sorumlu bir yaklaşım benimsemeye ve bu anlaşmayı sonuçlandırmak için acilen gerekli kararları almaya çağırıyoruz. Anlaşma için sonsuza kadar masada kalınabileceğini düşünmek ciddi ve tehlikeli bir hata olur” denildi.

İran'a yönelik uluslararası yaptırımların kaldırılması karşılığında İran'ın nükleer programına katı sınırlamalar getiren Kapsamlı Ortak Eylem Planı, ABD Başkanı Donald Trump'ın 2018'de anlaşmadan çekilmesinden bu yana askıya alındı.

Joe Biden'ın seçilmesi anlaşmanın yeniden canlanacağı umudu verdi, ancak taslak metin imzalanmaya hazır görünse de müzakereler iki ay önce durdu.

Gecikmenin nedenlerinden biri de Tahran'ın, Devrim Muhafızlarının ABD'nin ‘yabancı terör örgütleri’ listesinden çıkarılması talebi. Washington ise Trump'ın anlaşmadan çekildikten sonra karar verdiği bu cezanın nükleer dosyayla hiçbir ilgisi olmadığını ve bu müzakereler çerçevesinde tartışılamayacağını söylüyor.

İran dün (Salı), geçen hafta Tahran'ı ziyaret eden Avrupa Birliği müzakerecisi Enrique Mora ile tartışılan önerilere ABD'den yanıt beklediğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya