Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Elysee Sarayı: Şirin Ebu Akile’nin ölümünden derinden etkilenen Macron, İsrail’in güvenliğine derinden bağlı

Elysee Sarayı: Şirin Ebu Akile’nin ölümünden derinden etkilenen Macron, İsrail’in güvenliğine derinden bağlı

Çarşamba, 18 Mayıs, 2022 - 09:30
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (AFP Arşiv)

Elysee Sarayı, ikinci kez cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron’un göreve yeniden başlamasının ardından İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile ilk telefon görüşmesini gerçekleştirdiğini açıkladı.

Açıklamada Macron’un Fransa ve İsrail arasındaki güven ilişkilerinin önemini vurguladığı ve bu ilişkileri geliştirmek istediği belirtildi. Macron, görüşmede Fransa’nın son haftalarda meydana gelen terör saldırılarının ardından İsrail’in güvenliğine derinden bağlı olduğunu açıkladı. Macron, Fransa’nın bölgenin istikrarına, Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) ve İran’ın nükleer çalışmalarının engellemesini desteklediğini belirtti.

Macron, İsrail’in Ortadoğu’daki bazı ülkeler ile ilişkilerini normalleştirmeye çalıştığından oldukça memnun olduğunu belirtti. Görüşmede Macron’un İsrail’in yerleşim planlarından endişeli olduğu ve Macron’un bölgede barış görüşmelerinin yeniden başlamasını istediği kaydedildi.

Macron, Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin hayatını kaybetmesinden dolayı endişeli olduğunu ve Fransa’nın Ebu Akile soruşturmasının hızlı bir şekilde bitmesi için ısrarlı olduğunu belirtti.

Beytüllahim’deki bir kilise Şirin Ebu Akile anısına yakılan mumlar (AFP)

Ebu Akile’nin hayatını kaybetmesinden dolayı üzüntülü olduklarını belirten Elysee Sarayı gazetecinin hayatını kaybetmesine ve cenaze töreninde gerçekleşen olaylara bir kınamada bulunmadı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean- Yves Le Drian, Ebu Akile’nin hayatını kaybetmesi ve cenaze töreninde yaşanan şiddet olaylarından dolayı ‘şok olduğunu’ belirtmişti. Le Drian, ‘Fransa’nın Ebu Akile’nin öldürülmesini kınadığını ve konu hakkında şeffaf bir soruşturma yapılmasını’ istemişti.


Macron ve Bennett, Ukrayna’daki gelişmeleri ele aldı

Görüşmede taraflar, küresel gıda güvenliğinin sağlanması için ülkelerin birlikte çalışmasının yanı sıra Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyacak bir ateşkesin yapılması için koordineli bir şekilde çalışılması gerektiğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya