Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da 5 kişi terör hücresi kurma suçlamasıyla hapis cezasına çarptırıldı

Mısır’da 5 kişi terör hücresi kurma suçlamasıyla hapis cezasına çarptırıldı

Çarşamba, 18 Mayıs, 2022 - 07:00

Mısır’da bir mahkeme dün, 5 kişiyi ‘el-Murabitin’ adı altında terör hücresine üye olmaktan çeşitli hapis cezalarına çarptırdı. Soruşturmalar, terör hücresinin, ordudan firar eden eski bir subay olan ve daha önce de birkaç terör eylemine karışmaktan suçlu bulunduktan sonra idam edilen Hişam Aşmavi tarafından yönlendirildiğini gösteriyor.

Dün (salı) Kahire'nin güneyindeki Tora Adliyesi'nde görülen davada, 4. Terörle Mücadele Dairesi tarafından yayınlanan mahkeme kararına göre terör hücresi üyesi olmaktan hüküm giyen Abdullah Amir ağırlaştırılmış müebbet (Mısır müebbet hapis cezası 25 yıldır) hapis cezasına çarptırılırken, Muhammed Ahmed Azab 15 yıl, Muhammed Ahmed Mustafa ve Muhammed Mahmud Memduh 10’ar yıl ve Hişam Aşmavi'nin kız kardeşinin kayınbiraderi Ahmed Muhammed Tevfik ise 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Savcılık soruşturmalarına göre 2015 yılından 8 Mayıs 2017'ye kadar olan süre zarfında Amir, Aşmavi tarafından yönlendirilen el-Murabitin adlı terör hücresini kurdu. Hücre üyeleri birkaç terör eylemi gerçekleştirmekle suçlanırken, beşinci hükümlü Ahmed Tevfik, terörist bir grubu finanse etmek ve bu gruba katılmakla suçlandı. İddia makamına göre suçlamalar arasında birkaç terör eylemi düzenlemek, bir terörist grubu finanse etmek ve bu gruba katılmak yer aldı.

Mısır Özel Kuvvetleri'nde eski bir subay olan Aşmavi, 2014 yılında Libya ile Mısır arasındaki bir sınır kapısına yapılan ve 22 askerin ölümüne yola açan saldırı dahil olmak üzere yaklaşık 15 ağır suçtan bir askeri mahkeme tarafından idama çaptırılmış, Mart 2020'de infaz edilmişti. Ekim 2018'de Libya'da tutuklanan Aşmavi, Mayıs 2019'da Mısır'a iade edildi.

Öte yandan Kahire Ceza Mahkemesi 4. Terörle Mücadele Dairesi dün, başkent Kahire'nin doğusundaki Ayn Şems’te ‘bir terör örgütüne katılmakla’ suçlanan sanıkların davasını bugün yapılacak duruşmaya ertelemişti.

Mahkeme, daha önceki duruşmalarda, sanıkların sevk emri kararının okunmasını dinlemişti. Cumhuriyet Savcılığı, sanıkların sevk emrinde yer alan iddianame hükümlerine göre cezalandırılmasını talep etti. Sanıklar ve diğer şüpheliler, 2020 tarihli 2609 sayılı davada yasa dışı bir gruba katılmakla suçlandılar.


Editörün Seçimi

Multimedya