Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore, Kovid-19 ile mücadelede eczanelere asker konuşlandırıyor

Kuzey Kore, Kovid-19 ile mücadelede eczanelere asker konuşlandırıyor

Çarşamba, 18 Mayıs, 2022 - 07:30
Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’nın yayınladığı, ordunun konuşlandırılması sırasında çekilen bir kare (AP)

Koronavirüs salgınında 2 yılın ardından ilk vakayı geçtiğimiz hafta bildiren Kuzey Kore'de vakalar artıyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un salgınla mücadele kapsamında askerleri eczanelerde görevlendirdi. Yeterli miktarda test yapma imkanında yoksun olan Kuzey Kore’de, yüksek ateş semptomlu vakaların sayısının yaklaşık 1,5 milyona ulaştığı, artan koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında ilaç dağıtımı yoğunlaştırıldı.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA dün (Salı),  Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, salgının aşılanmamış nüfus arasında yayılmasını yavaşlatmak amacıyla ülke çapında karantina önlemlerinin uygulanması için talimat verdi. Ordu salgına karşı mücadelede çeşitli bölgelere konuşlandı.

KCNA tarafından yayınlanan fotoğraflara göre, başkent Pyongyang’da Kore Halk Ordusu’na bağlı sağlık biriminden yüzlerce görevlinin kamuflaj üniformalarıyla yürüyüşe katıldığı görüldü.

KCNA, ordunun 24 saat hizmet sistemi altında ilaç tedariği sağlamak için, güçlerini acil bir şekilde Pyongyang şehrindeki tüm eczanelere konuşlandırdığını aktardı.

Kim, sağlık sektörü yetkililerini eczaneleri açık tutmadıkları için sert bir şekilde eleştirdi. Kim, Kuzey Kore’nin geçen hafta ilk Kovid-19 vakasının kaydedildiğini açıklamasından bu yana, ülkenin salgın ile mücadelesinde ön saflarda yer aldı.  Ülke lideri, salgının ‘büyük sıkıntılara’ neden olduğunu vurguladı.

Yetkililer pazartesi akşamı itibariyle 1 milyon 48 milyondan fazla vakanın kaydedildiğini ve can kaybının 56’ya yükseldiğini belirtti. 

KCNA, en az 663 bin 910 vakanın tedavi altında olduğunu belirtti. Yetkililer medyadaki bilinçlendirme kampanyalarını yoğunlaştırarak, ilaç fabrikalarını üretimini artırdı.

Uzmanlar, Kuzey Kore’nin hastanelerde donanımın yetersiz olması, az sayıda yoğun bakım ünitesinin yanı sıra Kovid-19 tedavi ilacı ve geniş çaplı test imkanlarının olmaması sebebiyle dünyanın en kötü sağlık sistemlerinden birine sahip olduğunu söylüyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nde Kore araştırmacısı Lina Yoon yaptığı açıklamada, “Kuzey Korelilerin çoğu kronik olarak yetersiz besleniyor ve Kovid-19’a karşı aşısızlar, ülkede neredeyse hiç ilaç bulunmuyor ve sağlık altyapısı bu salgınla başa çıkacak durumda değil” ifadelerini kullandı ve uluslararası topluma Kuzey Kore’ye ilaç, aşı ve altyapı desteği sağlama çağrısında bulundu.

Güney Kore Birleşme Bakanlığına göre, Pyongyang şimdiye kadar Seul’un yaptığı yardım teklifine yanıt vermedi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol nükleer silahlı komşusuna, pazartesi günü milletvekillerine, Pyongyang’ın kabul etmesi halinde yardım sağlamakta tereddüt edilmeyeceğini söyledi.

Öte yandan, Kovid-19 krizine rağmen, uydulardan çekilen yeni görüntüler Kuzey Kore’nin bir nükleer reaktörün inşaatına devam ettiğini gösteriyor.

ABD ve Güney Kore, Kim’in 7’nci nükleer denemesini gerçekleştirmeye hazırlandığına yönelik uyarıda bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya