Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kovid-19’dan kaynaklanan kan pıhtısı tehlikesine karşı uyarı

Kovid-19’dan kaynaklanan kan pıhtısı tehlikesine karşı uyarı

Çarşamba, 18 Mayıs, 2022 - 07:30

Hastaların sağlık kayıtlarına istinaden yapılan yeni bir araştırma, Kovid-19 ile enfekte olan 100 kişiden yaklaşık birinin, toplar damar veya atar damarda pıhtılaşma yaşadığını ve bu oranların özellikle hastanelerde tedavi görmüş erkeklerde daha yüksek olduğu sonucuna ulaştı.

Daha önce yapılan değerlendirmeler, Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan kişilerde toplar damarda pıhtılaşma riskinin yüzde 9 civarında olduğu, atar damarda pıhtılaşma riskinin ise yüzde 4 olduğu belirtiliyordu. Diğer yandan, hastaneye yatırılmamış hastalarda bu tanılara yönelik çok az veri bulunuyor.

The Lancet Infectious Diseases dergisinin son sayısında yayınlanan yeni araştırmada, Avrupa genelinde rutin olarak toplanan bilgileri kullanarak, yaklaşık bir milyon Kovid-19 hastasının verilerinde toplar damar veya atar damarda pıhtılaşma vakası incelendi.

Çalışma, Kovid-19 hastalarında toplar damarda pıhtılaşma risklerin yüzde 0,2 ila yüzde 0,8 arasında değiştiğini, atar damarda pıhtılaşması yüzde 0,1 ila yüzde 0,8 arasında olduğu belirtildi. Pıhtılaşma görülme oranı Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılanlar arasında yüzde 4,5’e ulaştı Bu arada, Kovid-19 vakaları arasında pıhtılaşmaya bağlı olarak 90 gün içindeki ölüm oranı yüzde 1,1 ila 2,0 arasında iken, hastaneye kaldırılanlarda yüzde 14,6 olarak tespit edildi.

Sonuçlar ayrıca çeşitli eştanılar ve önceki ilaçların yanı sıra hastanın cinsiyetinin erkek olmasının, genellikle artan toplar damar veya atar damarda pıhtılaşma ve ölüm riski ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Oxford Üniversitesi Epidemiyoloji ve Farmakoloji Profesörü Dani Prieto-Alhambra, dün üniversitenin internet sitesinde yayınlanan bir raporda, “SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte olan çok sayıda insan olması göz önüne alındığında, riskler genel olarak biraz düşük olsa da, bu küçük riskler çok sayıda insanın etkilenmesi anlamına geliyor ve ölüm riski de dahil olmak üzere, sağlık açısından sonuçları önemlidir” ifadelerine yer verdi.

Prieto-Alhambra “Şiddetli Kovid-19 enfeksiyonlarının yönetiminde etkili tedavi stratejileri önemli. Hastanede yatmayan Kovid-19 hastaları arasında pıhtılaşma riskini en aza indirmek için olası aşılar ve kan sulandırıcılar da dahil olmak üzere potansiyel stratejiler hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. 

Oxford Üniversitesi’nde baş araştırmacı olan Ed Burn, “Bulgularımız, Kovid-19 ile bağlantılı yaygın yan etkilere ışık tutuyor” ifadelerini kullandı. Burn araştırmanın, az sayıda insanın tam dozlarla aşılandığı bir zaman diliminde yapıldığını ve aşıların hastalığa karşı pek çok faydasından birinin, muhtemelen gelecekte pıhtılaşma olaylarının sayısını azaltmak olduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya