Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yönetim kurulu, Twitter'ı Elon Musk'a satmak için anlaşmayı hayata geçirmeyi planlıyor

Yönetim kurulu, Twitter'ı Elon Musk'a satmak için anlaşmayı hayata geçirmeyi planlıyor

Çarşamba, 18 Mayıs, 2022 - 10:45
Elon Musk'ın Twitter hesabı bir cep telefonu ekranında görünüyor (Reuters)

Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar, sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın yönetim kurulunun, milyarder Elon Musk ile platformu 44 milyar dolara satın almak için varılan anlaşmayı hayata geçirmeyi planladığını söyledi.

Alman haber ajansına göre, Twitter yönetim kurulu daha önce Musk'ın şirketi devralma teklifini kabul etme önerisini oybirliğiyle onaylamıştı.

Bloomberg haber ajansı, Twitter yönetiminin Nisan ayı sonlarında elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su Musk'tan devralma teklifini kabul ettiğini bildirdi.

Öte yandan Musk, Twitter'daki sahte hesapların sayısının ilk tahminleri aştığını iddia ederek anlaşmanın tamamlanmasıyla ilgili şüpheleri dile getirdi. Musk, anlaşmanın uygulanmasının, sahte hesapların toplam kullanıcıların %5'inden az olduğu tahminlerini destekleyen ayrıntılara bağlı olduğunu yazdı.

Musk’ın, Twitter’daki sahte hesapların oranıyla ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından Twitter’ı daha düşük bir bedel ile satın almak için pazarlık yapmaya çalıştığı düşünüldü.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Musk Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Yüzde 20 sahte/spam hesap, Twitter’ın söylediğinin 4 katı (daha fazla da olabilir). Benim teklifim Twitter’ın sunduğu SEC dosyasının doğruluğu üzerineydi. Twitter CEO’su dün yüzde 5’ten az olduğuna dair kanıt sunmayı reddetti. Kanıt sunmazsa bu anlaşma ilerleyemez” ifadelerini kullandı.

Musk’ın bu tweeti, üzerinde anlaşmaya varılan hisse başına 54.20 dolardan daha düşük bir fiyatla yeni bir satın alma anlaşması yapmaya çalıştığına dair spekülasyonları artırdı.

Musk, Miami’deki All-In Zirvesi’nde yaptığı konuşmada ise, anlaşmanın devam etmesinin birçok faktöre bağlı olduğunu dile getirerek, “Twitter’daki sahte veya spam hesapların sayısı için hala mantıklı bir açıklama bekliyorum. Twitter bize bunu söylemeyi reddediyor. Bu garip bir şey gibi görünüyor” diye ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya