Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye Devlet Başkanı Esed: Bu bölge üzerindeki savaş aslında dogmatik ve ideolojik bir savaştır

Suriye Devlet Başkanı Esed: Bu bölge üzerindeki savaş aslında dogmatik ve ideolojik bir savaştır

Çarşamba, 18 Mayıs, 2022 - 13:45
Esed dün Moritanya heyetini kabul etti (SANA)

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Arap bölgesinin ‘dogmatik ve ideolojik bir savaşa’ maruz kaldığını söyledi. Ancak bu savaşı başlatan tarafın ismini açıklamadı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Esed’in dün (salı) Moritanya-Suriye Dostluk Komitesi Başkanı Mustafa Suheyb başkanlığındaki Moritanyalı parlamento heyetini karşıladığını bildirdi.

SANA’nın haberine göre, görüşmede Arap sahasındaki gelişmeler ve halkların kimliklerini koruyarak ve ona bağlı kalarak bu bölgenin istikrarını sağlamadaki temel rolü konuşuldu.

Esed görüşmede, “Bu bölge üzerindeki savaş aslında dogmatik ve ideolojik bir savaştır ve askeri savaştan daha tehlikeli ve daha etkilidir” ifadesini kullandı.

Esed, Moritanya’nın coğrafya olarak uzak olmasına rağmen, Moritanya halkının tarihin çeşitli aşamalarında daima Arap kimliğine ve mensubiyetine bağlı ve sadık kaldığını söyledi.

SANA’nın haberine göre, heyet üyeleri Suriye’nin duruşuna ve Arap meselelerine bağlılığına dikkat çekerek, Suriye'ye karşı yürütülen terör savaşına karşı Suriye halkının yanında durmaya devam edeceklerini vurguladı.

Suriye’de 2011’de Esed yönetimine karşı çıkan barışçıl protestolar, Rusya, İran, Türkiye ve diğer ülkelerin müdahil olduğu çok yönlü çatışmalara dönüştü. Bu çatışmalar sonucunda yaklaşık yarım milyon insan hayatını kaybetti. Halihazırda Esed ve müttefikleri Suriye’nin büyük bir bölümünü, ABD destekli Kürtler ülkenin kuzey ve doğusunda (Fırat Nehri’nin doğusunda) geniş bir alanı, Türkiye ve müttefikleri ise radikal örgütlerin mevzilendiği İdlib dahil olmak üzere ülkenin kuzey ve kuzeydoğusundaki bölgeleri kontrol ediyor.

Reuters’ın haberine göre, geçen hafta Salı günü Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen uluslararası bağış konferansında Suriye ve komşuları için 6.7 milyar dolar toplandı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell konferansta yaptığı konuşmada, 12’nci yılına giren Suriye iç savaşında ‘belirli bir yorgunluk’ olduğunu söyledi. Konferansa 55 ülkeden temsilci katıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya