Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Araştırma: İkiden fazla çocuğa sahip olmak ebeveynlerin yaşlanmasını hızlandırabilir

Araştırma: İkiden fazla çocuğa sahip olmak ebeveynlerin yaşlanmasını hızlandırabilir

Çarşamba, 18 Mayıs, 2022 - 17:00
Üç veya daha fazla çocuğu olan kişilerin ileri yaşta bilişlerine etki ediyor( Daily Mail)

Yeni bir araştırma, üç veya daha fazla çocuğa sahip olmanın ebeveynleri 6,2 yaş daha büyük göstererek yaşlanmasını hızlandırabildiğini ortaya koydu.

İngiliz Daily Mail’in haberine göre, Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar, 20 Avrupa ülkesinde 65 yaş üstü en az iki çocuğu olan binlerce insanla yapılan anketleri içeren Avrupa'da sağlık, yaşlanma ve emeklilikle ilgili bir veri tabanından elde edilen bilgileri analiz etti.


Araştırmayla, üç veya daha fazla çocuğa sahip olmanın, 6,2 yaş daha büyük olmaya eşdeğer olan “ileri yaştaki biliş üzerinde olumsuz bir etkisi” olduğu ortaya çıktı.

Araştırma ekibi, bunun nedeninin henüz netlik kazanmadığına dikkat çekti ancak bu konuda çeşitli teorileri olduğunu bildirdi.

Bu teorilerden biri, ikiden fazla çocuğa sahip olan ebeveynlerin büyük finansal maliyetlerle karşı karşıya kaldığını, bunun da aile gelirini azaltıp yoksulluk sınırının altına düşme olasılığını artırdığı yönünde.


Yaşam standartlarındaki bu düşüş ise bilişsel gerilemeye yol açıyor.

Çalışmanın yazarı Dr. Vigaard Scherbeek, “Bilişsel gerilemeye ve hızlandırılmış yaşlanmaya katkıda bulunan faktörleri anlamak, özellikle nüfusun hızla yaşlandığı Avrupa'da, hem bireysel hem de toplumsal düzeyde çok önemli” ifadelerini kullandı.

Ekip, şu anda çocuk sahibi olmamanın veya bir çocuğa sahip olmanın etkisi üzerinde çalışıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya