Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sisi, Mısır'ın inanç özgürlüğü konusundaki tutumunun sabit olduğunu vurguladı

Sisi, Mısır'ın inanç özgürlüğü konusundaki tutumunun sabit olduğunu vurguladı

Çarşamba, 18 Mayıs, 2022 - 14:15
Mısır Cumhurbaşkanı, Ortadoğu kiliselerinin başkanlarıyla gerçekleştirdiği toplantı sonrasında (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ülkesinin ‘vatandaşlık, inanç özgürlüğü ve herkes için eşit haklar konusunda kararlı bir tutuma sahip olduğunu’ vurguladı. Bu değerlerin ‘yaşamın her alanında güncel ve gerçekçi uygulamalarla pekiştirildiğine’ dikkati çekti.

Sisi, dün Kahire’deki mevcut ikametgahı olan el-İttihadiye Sarayı’nda gerçekleştirilen Ortadoğu Kiliseler Konseyi Genel Kurulu'na katılan kiliselerin başkanlarının yanı sıra Kıpti Ortodoks Kilisesi ve İskenderiye Papası II. Tavadros'u kabul etti. Cumhurbaşkanlık Sözcüsü Büyükelçi Bessam Radi, Ortadoğu Kiliseler Konseyi Genel Kurulu’nun Konsey'in kurulduğu 1968 yılından bu yana ilk kez Mısır'da toplandığını ifade etti. Ayrıca Sisi'nin kilise başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada “Bütün Arap ülkelerindeki Hıristiyanlar, tüm Arap toplumunun dokusunun ayrılmaz bir parçasıdır” ifadelerini kullandığını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Sisi, “Vatandaşlık ve herkes için eşit haklar, Mısır devletinin tüm vatandaşlara yaklaşımını temsil eden sabit değerlerdir” dedi. Devletin, taassub ve aşırılıkla mücadele karşısında Mısır'da yaşamın her alanında fiili ve gerçekçi uygulamalarla, barış, sevgi ve herhangi bir nedenle ayrımcılık yapmama gibi insani değerleri en üst düzeye çıkarmak, çeşitlilik ve inanç özgürlüğü kültürünü yayarak bunu sağlamlaştırmak için çalıştığına dikkat çekti. Sisi, bunun Mısır devletinin belirli bir zaman dilimine bağlı olmaksızın stratejik yönü olduğunun altını çizdi. Radi, kilise başkanlarının Mısır'ın Ortadoğu'da oynadığı rolün önemine ek olarak insanlık tarihindeki rolüne ve barış arayışına dikkat çektiğini bildirdi. Sisi'nin liderliğinde ‘bölgenin karşı karşıya olduğu ve insanlık için büyük acılara neden olan acil ve karmaşık sorunlar karışışında çözüme ulaşmak’ konusundaki çabalarını takdirle karşıladıklarını belirtti. Mısır’dan yapılan açıklamaya göre kilise başkanları, Mısır'ın terörizm ve aşırılıkçı ideolojiyle mücadele çabalarının yanı sıra Mısır'da ve tüm Ortadoğu'da kalkınma, inşa ve yeniden yapılanma çabalarına desteklerini teyit etti.

Sisi, Mısır Hristiyan mirasının korunmasına yönelik ilgi çerçevesinde, eşsiz tarihi el yazmaları ve ikonlarla dolu birçok antik eser, sit ve Hristiyan kilisesinin restorasyonunu ve ayrıca Kutsal Aile’nin yolunu yeniden canlandırma projesinden bahsetti.

Öte yandan Sisi, dün Devlet Konseyleri Birliği ve Afrika Yüksek Mahkemeleri'nin 75. kuruluş yıldönümünün kutlanması münasebetiyle Afrika devlet konseyleri ve yüksek idare mahkemelerinin başkanlarını ve temsilcilerini kabul etti. Mısır Cumhurbaşkanı, Afrika halklarının yeteneklerini, haklarını ve özgürlüklerini korumaya yönelik meşru isteklerini karşılamak amacıyla ‘Devlet Konseyleri ve Afrika Yüksek İdare Mahkemeleri Birliği’nin kurulmasına desteğini, Afrika kıtasının insanları arasında özellikle idare hukuku alanında farkındalığı, hukuk kültürünü yayma ve deneyim ile bilgi alışverişinde bulunma arzusunun altını çizdi. Sisi ayrıca, ortak Afrika eylemini ilerletmek için dayanışma ve koordinasyona önem verdiğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya