Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM Özel Raportörü: ABD yaptırımları İran için yıkıcı

BM Özel Raportörü: ABD yaptırımları İran için yıkıcı

Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 09:15
Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü Alena Douhan, Tahran’da düzenlediği basın toplantısında konuşurken (AFP)

Tek Taraflı Zorlayıcı Tedbirlerin İnsan Hakları Üzerindeki Olumsuz Etkilerine İlişkin Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü Alena Douhan, İran’daki insan hakları örgütlerinin eleştirdiği ABD yaptırımlarının ‘yıkıcı bir etkiye’ sahip olduğunu açıkladı.

Douhan, İranlı hükümet yetkilileri, sivil toplum kuruluşları, sağlık, ekonomi ve finans sektörlerinden yetkililer ile 12 gün boyunca görüşmeler gerçekleştirdi. Söz konusu ziyaret bir BM raportörünün 2005'ten bu yana İran'a ilk ziyareti oldu.

Ziyaret, İran’ın BM Özel Raportörü’nün İran’daki insan haklarının durumuna ilişkin taleplerini 17 yıldır reddetmesi üzerine gerçekleşti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Douhan, “Ziyaretimiz sırasında yaptırımların insanlar üzerindeki yıkıcı etkisini görebildik” dedi. Douhan, diğer taraflarca uygulanan yaptırımların ekonomik, sağlık ve sosyal alanlarda hükümetin çalışmalarına zarar verdiğini belirtti.

Douhan, yaptığı basın konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“İran’a uygulanan yaptırımlar uluslararası hukuku ihlal ediyor. Bu yüzden en iyi çözüm bu yaptırımları kaldırmak. Maalesef ki gerçek hayattan bahsediyoruz ve bu yaptırımların hemen veya bir ay içerisinde kaldırılmasını beklemiyorum. Buradaki ve İran’ı ziyaret etmedeki amacım durumu analiz etmek ve gerçekleri uluslararası toplumda tartışmak için aktarmaktır.”


Editörün Seçimi

Multimedya