Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da gerçekleşen rehine olayında 4 kişi hayatını kaybetti

İran’da gerçekleşen rehine olayında 4 kişi hayatını kaybetti

Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 09:30
İran’ın batısında gerçekleşen olayda polis ve sivil (Mehr)

İran’ın batısındaki bulunan bir hükümet kurumunda düzenlenen rehin alma olayında saldırgan dahil 4 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi ise yaralandı.

İran’ın İlam eyaletinde polis şefi Delavir el Kasi, 37 yaşındaki saldırganın eyaletteki hükümet binasına kalaşnikof ve iki el bombası ile girdiğini açıkladı. Saldırgan, kurum çalışanlarını rehin aldı ve bombalardan birini patlatarak 3 kişiyi öldürdü ve 6 kişi ise yaralandı. Kasi, ölü sayısının artabileceğini zira 3 yaralının durumunun kritik olduğunu belirtti.

İran resmi ajansı IRNA, saldırganın kurumun eski bir çalışanı olduğunu belirtti. Yayınlanan videoda binanın yakınında çok sayıda polisin ve sağlık görevlisinin hazırda beklediği görülüyor.

Bir yetkili, saldırganın kalaşnikofu bir torbaya gizlediğini açıkladı.

Olay, sabah 09.00 sularında İran dini lideri Ali Hamaney’in emriyle kurulan Savunmasızlar Kurumu’nda gerçekleşti. 1979 devriminden sonra kurulan kurum muhalif kurumların fonları üzerine çalışıyor. Yıllar içinde ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan kurum, Hamaney’e bağlı diğer kurumlar gibi vergiden muaf tutuluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya