Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO: Dünya sağlık sistemlerinin gelişimi Kovid-19 öncesinden daha iyi değil

WHO: Dünya sağlık sistemlerinin gelişimi Kovid-19 öncesinden daha iyi değil

Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 07:00
Dün Kovid-19 testinden geçen Çinliler (AFP)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından, salgın hastalıklara mücadele konusunda küresel kapasiteyi değerlendirmek üzere kurulan bir komite, dünyanın, yeni bir salgınla mücadele etme konusunda 2019’da koronavirüsünün ortaya çıktığı zamandan daha iyi bir konumda olmadığını hatta ekonomik kayıplar göz önüne alındığında, aslında daha kötü bir durumda bile olabileceği sonucuna vardı.

Bağımsız Salgın Hazırlık ve Müdahale Komitesi yayınladığı raporunda, küresel sağlık sistemlerine yönelik reform çalışmalarında ilerleme kaydedilmemesinin, dünyanın salgın hastalıklara karşı her zamankinden daha savunmasız olduğu anlamına geldiğini söyledi.

Raporun Yeni Zelanda Eski Başbakanı Helen Clark ve Eski Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf liderliğindeki yazarları, WHO’ya daha fazla finansman sağlanması da dahil olmak üzere, bazı ilerlemeler olduğunu ancak sürecin çok yavaş ilerlediğini söyledi.

Clark gazetecilere verdiği demeçte, “Şu anda bir salgın tehdidiyle mücadele için 2019 Aralık’ta sahip olduğumuz aynı araçlara, aynı sisteme sahibiz ve bu araçlar yeterince iyi değildi” dedi.

Reuters haber ajansına göre, dün (Çarşamba) yayınlanan rapor, gelecek hafta Cenevre’de düzenlenecek ve WHO’nun gündeme getireceği bazı konuları tartışacak yıllık karar alma forumu olan Dünya Sağlık Asamblesi öncesinde geldi.

Diğer yandan, toplanan veriler, dünya genelinde toplam Kovid-19 vaka sayısının geçtiğimiz Salı günü 522 milyon iken dün sabah itibariyle 524,6 milyona ulaştığını gösterdi.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin internet sitesinde saat 06:30 GMT’de gösterilen güncel veriler, toplam vaka sayısının 524 milyon 669 bin vakaya ulaştığını gösterdi. Kovid-19’a bağlı can kaybı 6 milyon 281 bine yükseldi. Aynı zamanda dünya genelinde uygulanan aşı dozu sayısı 11 milyar 421 milyon doza ulaştı.

Dünya çapında Kovid-19 hakkında toplu veri sağlayan bir dizi kurum bulunduğunu ve sağladıkları veriler arasında bazı farklılıklar olabileceğini belirtmek gerekiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya