Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransız milletvekilinden Körfez ile ilişkilere vurgu

Fransız milletvekilinden Körfez ile ilişkilere vurgu

Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 07:45
Fransa Parlamentosu Dışişleri Komitesi üyesi Amal Amelia Lakrafi

Fransa’da 12-19 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte, adaylar seçim çalışmaları kapsamında ülke içi ve dışındaki seçim bölgelerini ziyaretlere başladı.

Seçim yasası, yurtdışında ikamet eden Fransızlara, her biri bir grup ülkeden oluşan 11 seçim bölgesi için 11 milletvekili tahsis ediyor.

Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans Partisi’ne (Renaissance) üye olan, 10. seçim bölgesinden milletvekili Amal Amelia Lakrafi, Arap ülkeleri de dahil olmak üzere Asya ve Afrika’da 49 ülkeyi kapsayan Körfez bölgesini ziyarete başladı.

Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM), Haziran ayında yapılacak seçimlere girerken isim değişikliğine gitti ve yeni ismi Rönesans oldu.

Şarku’l Avsat’a özel açıklamalarda bulunan Fas asıllı Amal Amelia Lakrafi, “Fransa ve Körfez ülkeleri arasındaki tarihi ilişki, Paris ile bölgenin başkentleri arasındaki siyasi, ekonomik, güvenlik ve kültürel alanlarda stratejik ortaklığa dayanmaktadır” dedi.

Fransa ve Körfez ülkeleri arasında Lübnan, Arap-İsrail çatışması ve İran gibi bölgedeki krizlere dair istişarelerin kalıcı olduğunu söyleyen Lakrafi, “Bu özel ilişkiye büyük önem veren Cumhurbaşkanı Macron’un Aralık ayında Cidde, Dubai ve Doha’yı kapsayan son turu bunun en büyük kanıtı oldu ve bu ülkelere verdiği önemi gösterdi” diye konuştu.

Fransa Parlamentosu Dışişleri Komitesi üyesi Lakrafi, “Yakın işbirliğimiz sayesinde, geçtiğimiz aylarda Lübnan halkını desteklemek ve insani ihtiyaçlarına cevap vermek için ortak bir Fransa-Suudi Arabistan fonu başlatmayı başardık. Lübnan halkı yıllardır büyük acılar çekiyor ve eşi benzeri görülmemiş bir krizle karşı karşıyalar” ifadelerini kullandı.

Aynı seçim bölgesinde ikinci dönem için aday olan Lakrafi, Körfez ülkeleri de dahil olmak üzere 49 ülkede Fransızların iş ve çıkarlarını takip etmek için çalışıyor.

Lakrafi, yurtdışında ikamet eden Fransızlarla bir araya geldiğinde, seçimlerde meclis çoğunluğunu elde etmek için cumhurbaşkanlığı projesine destek vermeye çağıracak, aynı zamanda Fransa ile Körfez ülkeleri arasındaki tarihi ilişkinin önemine vurgu yapacak.

Fransız siyasetçi, Riyad, Cidde, Dubai ve Doha’yı kapsayan Körfez turuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bir Rönesans milletvekili olarak, 49 ülkedeki Fransızları temsil ediyorum, bu nedenle Körfez ülkelerindeki görevimin iki boyutu var. Bunlardan ilki, Cumhurbaşkanı’nın bana yeniden güvenmesiyle milletvekilliği seçimlerinde ikinci dönem aday olma sebeplerini vatandaşlarımıza anlatacağım. Önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla beklediğimiz hedefler de var. Macron’un cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüksek oranda oy aldığını unutmamalıyız. İkincisi Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Katar’da Fransız diplomasisinin önceliklerini ve Körfez ülkeleriyle seçkin ilişkileri tartışacağım. Yakın istişare, sürekli diyalog, ziyaretler ve verimli ortaklıklar yoluyla her düzeyde işbirliği ufuklarını derinleştirerek aynı yolda devam etmek gerekir.”

Haziran’da yapılacak olan genel seçimlere de değinen Lakrafi, “Yeniden seçilirsem, Cumhurbaşkanımız Macron’un ülkem ve Körfez ülkeleri arasında her zaman kullandığı tüm sevgi ve saygı ifadelerine istinaden parlamenter diplomasi bayrağı altında çalışmaya ve arabulucu rolü oynamaya devam edeceğim. Bizi birleştiren çıkarlara hizmet etmek için her zaman burada olacağım” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya