Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Oasis grubunun parçalanan gitarı için 400 bin dolar ödendi

Oasis grubunun parçalanan gitarı için 400 bin dolar ödendi

Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 08:00
İngiliz müzik grubu Oasis üyeleri. (AFP)

İngiliz şarkıcı Noel Gallagher'a ait olan ve 2009'da Oasis grubunun dağılmasıyla birlikte bir süre ortadan yok olan Gibson gitarı, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen bir müzayedede 400 bin dolardan fazla bir miktara alıcı buldu.

Müzayedeyi organize eden gitar uzmanı ve Artpage'in kurucu ortağı Jonathan Berg, daha sonra restore edilen kırmızı Gibson'ın Fransa'daki Rock'n Seine Festivali sırasında parçalanmasının ‘tarihi bir an’ olduğunu söyledi.

AFP’nin bildirdiğine göre gitarın satışından açılış  fiyatı 160 bin dolar oldu. Müzayede organizatörleri gitarın fiyatının 525 bin doları aşmasını bekliyordu.

Oasis, 1990’lı yıllarıda popüler olan Britpop müzik türünün önemli gruplardan biriydi. Grup, şiddetli kavgalarıyla tanınan Gallagher kardeşler tarafından kurulmuştu.

Grup, albümlerinin altmış milyon kopyasını satarak küresel bir başarı elde etti. ve Wonderwall ve Don't Look Back in Anger da dahil olmak üzere birçok çalışması geniş çapta başarılara imza attı.

2009'da grubun, adını albümlerinden alan Dig Out Your Soul dünya turunun sonlarına doğru Rock 'n Sine festivalinde sahne alması planlandı.

Berg açıklamasında "İki kardeş arasında işler iyi gitmedi ve tartışma, Noel'in gitarlarından birinin parçalandığı ve ardından grubun dağılmasına yol açan partinin sahne arkasında doruğa ulaştı" dedi. Grubun sahneye çıkmasını heyecanla bekleyen seyirciler, dağıldıkları haberini alınca şaşırdı.

İngiliz şarkıcı Noel Gallagher'ın Gibson gitarı. (Reuters)

Her iki erkek kardeş de ayrılmalarının ardından müzik yapmaya devam etti. Ayrıca birkaç kez Oasis grubu ile birlikte çalışmaya geri döneceklerini kararlaştırdılar.

2011 yılında tamiri yapılan gitar orijinal kutusu ve eski sahibinin Barış, Sevgi ve Muz imzalı yazısı ile satışa sunuldu.

Gitar 160 bin dolar açılış fiyatıyla açık artırmaya çıkarıldı ve tahmini en düşük fiyatı olan 315 bin doların üzerinde satıldı. Satış için 90 bin dolar da  vergi ödendi.

Artpeg'in bir diğer kurucu ortağı olan Artur Perrault, müzayede için ne kadar sevinçli olduğunu dile getirdi.

Müzayededeki ürünler arasında, İngiliz müzik grubu Depeche Mode'dan Martin Gore'un giydiği, tamamı deri ve zincirlerden oluşan takım elbise, vergiler dahil 16 bin 300 dolara satıldı.

Jimi Hendrix ve Fransız rock şarkıcısı Johnny Hallyday tarafından imzalanan bir fonograf disk de 10 bin 500 dolara satıldı.

Paris'teki büyük bir müzayede sitesi olan Hôtel Droux'da salı günü, 1960'ların subwoofer'ları, Pink Floyd albümlerinden serigrafi baskılar ve rock yıldızlarının resimleri de dahil olmak üzere toplam 85 ürün açık artırmaya çıkarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya