Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail polisi yaralı bir Filistinliyi hastanede gözaltına aldı

İsrail polisi yaralı bir Filistinliyi hastanede gözaltına aldı

İsrail polisi Batı Kudüs’teki Shaare Zedek Hastanesi’ne baskın düzenleyerek, tedavi gören Nadir Şerif’i (50) gözaltına aldı
Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 09:45
Mescid-i Aksa cemaatinden Velid Şerif'in dün Doğu Kudüs'te düzenlenen cenaze töreninin ardından İsrail polisi ile Filistinliler arasında çatışma çıktı (DPA)

Geçtiğimiz Ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskında ağır yaralanan ve cumartesi günü hayatını kaybeden Filistinli Velid Şerif’in (23) ailesi, “İsrail polisinin Batı Kudüs’te bulunan Shaare Zedek Hastanesi’ne baskın düzenleyerek işgalcilerin baskını sırasında aldığı yaralar için tedavi gören Nadir Şerif’i (50) kaçırdığını” duyurdu. Açıklamada, İsrail polisinin daha sonra Nadir’i serbest bıraktığını ve tedavi için hastaneye getirdiği belirtildi.

Bir aile sözcüsü, işgalci özel kuvvetlerin Shaare Zedek Hastanesi’ne baskın düzenlediğini, Nadir Şerif’e kelepçe taktığını ve hastanede yanında kendisine refakat eden ve tutuklamasına karşı çıkan çok sayıda aile üyesine saldırdığını söyledi. Nadir’in kardeşi açıklamasında, “Nadİr'in şu ana kadar sağlık durumu stabil değil, tehlikeli. Birkaç kafatası kırığı var beyin kanaması geçiriyor. Doktorlar ağrılarını dindirmek için sakinleştirici ve suni teneffüs yaptı” diyerek, plastik mermi isabet etmesi sonucu sol gözünü kaybettiğini aktardı.

Özel kuvvetlerin Nadir’i yatağa bağlayarak gözaltına aldığını ve kimsenin kendisini ziyaret etmesine izin vermediğini ifade etti. Ancak daha sonra bulunduğu odanın boşaltılarak, kendisini gözaltı merkezine götürdüklerinden emin olduklarını bildirdi.

Nadi Şerif, işgalcilerin Kudüslü Velid Şerif’ için geçtiğimiz Salı günü düzenlenen cenaze törenine saldırarak cop, mermi ve biber gazı kullandı. Yaşanan bu gelişme onlarca kişini yaralanmasına ve gözaltına alınmasına sebep oldu. Nadir, kauçuk kaplı metal kurşunun kendisine isabet etmesi sonucu yaralandı. Nadir, cesedi gömmekle aktif olarak ilgilenen iki isimden. Mezara toprak atıldığı sırada yaralanırken, polis saldırısının ardından çatışmalara katılmadı.

Haaretz gazetesine konuşan hastane hemşirelerinden biri, özel polis güçlerinin korkutucu bir şekilde hastanedeki odayı bastığını, yaralıları döverek bağırdıklarını ifade etti. Yaralılardan biri, “Yatağın yanında duruyorduk ve işgal askerleri bize baskın düzenledi. Bağırıyorlardı: Terör sabotajcısını almaya geldik. Durumunun ne kadar tehlikeli olduğunu açıklamaya çalıştık ama bizi dinlemediler ve coplarıyla dövmeye başladılar. Kardeşimiz darp şiddetinden bayıldı ve tedavi için hastanenin acil servisine götürüldü” dedi.

Polisin cenazede yaşananlarla ilgili gerçeği açıklamasının ardından tutumunu geri çektiği ve Nadir'in tutuklanmadığı belirtildi. Hiç bir şey olmamış gibi ise ailesinin kendisini ziyaret etmesine izin verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya