Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Oyun devi Nintendo’ya Suudi yatırımı

Oyun devi Nintendo’ya Suudi yatırımı

Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 11:15
Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF), küresel eğlence sektörlerindeki yatırımlarını artırmaya devam ediyor. (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF), cihaz üretimi ve geliştirilmesi konularında uzman, oyun devi Nintendo’dan yüzde 5,01’lik bir pay satın aldı. Japon oyun şirketine yapılan üçüncü yatırım sayılan bu adım, PIF’ı Nintendo’nun en büyük beşinci pay sahibi yapıyor.

Bu yılın başlarında Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın başkanlığında Savvy Gaming Group’un kurulduğunu duyuran PIF, grubun yerel ve uluslararası düzeyde oyun ve e-spor sektörünün gelişiminde öncü olmayı hedeflediğini bildirmişti. Son zamanlarda oyun endüstrisine ve elektronik spor şirketlerine yatırım, bilhassa Japon pazarına girme eğilimindeki PIF, Japonya merkezli Capcom ve Nexon oyun şirketlerinde yüzde 5’ten fazla hisseye sahip.

PIF bünyesindeki Savvy Gaming Group, ilk olarak Esports’un en büyük turnuva organizatörlerinden olan ESL Gaming ve FACEIT şirketlerinin satın alınmasını öngören bir anlaşmaya imza attı. Grubun sektörde hedeflerini gerçekleştirmesi için bu şirketlerin ESL FACE IT Group ismi altında birleştirilmesi kararı alındı. Satın alımların tamamlanması, ilgili makamlardan düzenleyici onayların alınmasına ilişkin koşullara tabi.

PIF’ın eğlence ve spor dahil olmak üzere gelecek vaat eden sektörleri güçlendirmeyi amaçlayan 2021-2025 stratejisi kapsamında kurulan Savvy Gaming Group, Vizyon 2030 hedeflerine uygun olarak Suudi ekonomisi için kalkınma fırsatları sağlamaya ve gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesini teşvik etmeye katkıda bulunacak.

PIF’ın son zamanlarda Moody's ve Fitch Ratings'den ilk kez yüksek kredi notu elde etmesi, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın önderliğinde 2015'te başlayan büyüme sürecine paralel olarak yatırım portföyünün kalitesini ve kredi kabiliyetini yansıtıyor. Söz konusu süreç, Yönetim Kurulu'nun yeniden yapılandırılması ve gözetiminin Ekonomik ve Kalkınma İşleri Konseyi'ne (CEDA) devredilmesi ile başlamıştı. CEDA, stratejinin başlatılmasına ve bu stratejinin Krallığın Vizyon 2030’a ulaşmasını sağlayan faktörlerden birine dönüşmesine katkıda bulunmuştu.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, PIF’ın ihraççı notunu A1, Moody's derecelendirme kartına göre kredi notunu ise durağan görünümle Aa2 şeklinde derecelendirdi.

Diğer yandan Fitch Ratings, PIF’ın uzun vadeli ihraççı notunu durağan görünümle A olarak değerlendirdi.

PIF Başkanı Yasir er-Rumayyan şu açıklamada bulundu:

“Veliaht Prens Muhammed bin Selman liderliğindeki fon, niteliksel ve önemli sıçramalar elde etmeyi başardı. Yatırım portföyümüzü büyütmeye ve hedeflerimize ulaşmaya devam ederken, bu kredi notunu elde etmek PIF için önemli bir adım.”

Rumayyan, fonun bu sınıflandırmayı elde etmesinin, hükümette uluslararası standartların uygulanması, finansal gücü, portföyünün ve iştiraklerinin çeşitlendirilmesi dahil olmak üzere çeşitli faktörlerdeki başarıyı yansıtan önemli bir başarı olduğunu belirtti. Ayrıca sınıflandırmanın uluslararası sermaye piyasalarına erişimi artıracağını, hedeflere ulaşılması ve Krallığın vizyonu doğrultusunda finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesinde sürekliliği destekleyeceğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya