Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Küba'ya yönelik yaptırımları kaldırıyor

ABD, Küba'ya yönelik yaptırımları kaldırıyor

ABD Başta göçmenlik, para transferleri ve uçuşlar olmak üzere Küba'ya yönelik yaptırımları kaldırıyor
Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 11:45
Biden yönetimi, başta göçmenlik, para transferleri ve uçuşlar olmak üzere çeşitli konularda Küba'ya uygulanan bir dizi kısıtlamanın kaldırıldığını duyurdu (AFP)

Maria, oğlunun yakında ABD’ye yanına geleceğini umarken Nilver ise müşterilerin Havana'daki restoranını yeniden ziyaret edeceklerini düşünüyor. Kübalılar, Washington'un beş yıl önce tansiyonu düşürmeye yönelik ilk adımı ardından buzları eritmenin hayalini kuruyor.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, başta göçmenlik, para transferleri ve uçuşlar olmak üzere çeşitli konularda Küba'ya uygulanan bir dizi kısıtlamanın kaldırıldığı bildirildi.


Seyahat vizeleri

Şarku'l Avsat'ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre, Demokrat yönetim, Havana'daki diplomatların ABD'ye seyahat vizesi başvurularını işleme koyma kapasitesini artıracağı sözü verdi. ABD makamlarının Mayıs ayı başlarında dar kapsamda yeniden başlattığı bu hizmet, Küba başkentinde diplomatik personele yönelik sonik saldırılar nedeniyle dört yıl önce askıya alınmıştı.


Yaptırımların daha sıkı hale getirilmesi

Kübalılar, Pazartesi akşamı devlet televizyonunda söz konusu adımların açıklanmasına şaşırdı. Zirâ Cumhuriyetçi Donald Trump, 1962'den beri ülkelerinde yürürlükte olan yaptırımları artırmış, Barack Obama tarafından başlatılan diplomatik normalleşmeye son vermişti.


En kötü ekonomik kriz

Söz konusu yaptırımlar ve salgın nedeniyle son 30 yılın en kötü ekonomik kriziyle karşı karşıya kalan Küba’dan kitlesel bir göç dalgası yaşanıyor. Çok sayıda çaresiz vatandaş, Orta Amerika üzerinden veya deniz yoluyla hayatlarını riske atarak ABD’ye ulaşmaya çalışıyor.


Para transferleri

ABD, Küba'ya her üç ayda bir yalnızca bin dolar para transfer edilmesine izin verilen kısıtlamayı kaldırıyor. Zirâ Küba’daki çok sayıda aile, ABD’ye yerleşen akrabalarından yardım alıyor. Aynı zamanda ‘Bağımsız Küba iş insanlarının’ desteklenmesi için aile harici kişilere yönelik transferlere izin veriliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya