Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, İsrail’in Şirin Ebu Akile’nin ölümüyle ilgili soruşturma yürütmemesini kınadı

Filistin Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, İsrail’in Şirin Ebu Akile’nin ölümüyle ilgili soruşturma yürütmemesini kınadı

Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 15:00
El Cezire çalışanı gazeteci Şirin Ebu Akile

Filistin Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, İsrail medyasının İsrail ordusunun Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesine ilişkin cezai soruşturma yürütmeyeceğine ilişkin haberleri kınadı.

DPA’nın haberine göre Bakanlık, İsrail ordusunun bu hamlesinin, ‘dosyayı kapatmak ve sorumluluktan kaçmak amacıyla orduyu Akile’yi öldürmekle suçlayan düzinelerce ifadeyi, kanıtı, otopsi sonuçlarını ve diğer kanıtları görmezden geldiğinin’ kanıtı olduğunu açıkladı.

İsrail ordusunun soruşturma yürütmeyeceği açıklamasının şaşırtıcı bir karar olmadığını aktaran Bakanlık, bunun daha fazla suç işlemek için olduğunu kaydetti.

Filistin Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, İsrail hükümetini gazeteci Şirin’in ölümünden suçlu tutarken, İsrail’in dosyayı kapatma girişimlerinin sonuçlarına karşı uyarıda bulunarak, bunun merhum gazeteciye karşı işlenen yeni bir suç olarak değerlendirdi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne ve tüm devletlere, İsrail'i açık ve net bir şekilde gazeteci Ebu Akile’nin öldürülmesinden sorumlu tutulması çağrısında bulundu.

Haaretz gazetesi, 11 Mayıs'ta İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentindeki mülteci kampına düzenledikleri baskında başından vurarak hayatını kaybeden Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesinin koşullarının araştırılması için İsrail askeri polis suç soruşturma biriminin soruşturma yürütmeyeceğini bildirdi.

Gazete, İsrail Savunma Kuvvetlerinin ara soruşturmasında, Şirin Ebu Akile'nin İsrail'in mi yoksa Filistinlilerin mi açtığı ateş sonucu öldürüldüğünün belirlenemeyeceğini öne sürdüğünü aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya