Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bitkisel takviyelerin olumsuz etkilerine dair bir çalışma

Bitkisel takviyelerin olumsuz etkilerine dair bir çalışma

Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 12:15

Cenevre Üniversite Hastanesi'nden Dr. Elise Bakelants, potansiyel faydalarından dolayı bitkisel takviyeleri alanları sayısı hızla  arttığını söyledi.

Bitkisel takviyeler doğal olabilir, ancak bu her zaman güvenli oldukları anlamına gelmez.

Şarku’l Avsat’ın Heart Rhythm Association’un resmi bir dergisi olan Heart Rhythm Case Reports’da yayınlanan rapordan aktardığı habere göre bu takviyelere kendi başlarına veya diğer takviyeler veya ilaçlarla birleştirildiğinde ciddi yan etkilere sahip olabilir ve kullanımları hafife alınmamalı ve doz tavsiyesine her zaman saygı gösterilmelidir. Medical Express adlı web sayfasındaki haberde bu hususta yapılan bir çalışmaya değinildi.

Çalışmada, önceden belirti göstermeksizin baş dönmesi ve bayılma şikayeti ile acil servise başvuran 56 yaşındaki kadın hasta incelendi. Hastaya uygulanan EKG'de kısa torsades de pointes döngüleri (kalpte ritim bozukluğunu gösteren EKG çizgileri), ventriküllerden kaynaklanan hızlı kalp atışı ve kalbin elektrik iletim sisteminin normalden daha uzun sürdüğü anlamına gelen belirgin şekilde uzamış QT aralığı gözlemlenince kendisine hayati tehlikeye sebep olan aritmi teşhisi kondu.

Doktorlar bunun nedenini, stresli iş-yaşam dengesiyle başa çıkmasına yardımcı olmak için aldığı bitkisel takviyelerden kaynaklandığını belirttiler.

Kadın, dört ay önce önerilen takviye edici kenevir yağı dozunun altı katı bir doz almaya başlamış, son zamanlarda karışıma berberin eklemişti. Hastanede kaldığı süre boyunca tüm takviyeler durduruldu. Bu da QT aralığının beş gün sonra kademeli olarak normale dönenmesini sağladı. Kadın üç aylık takip sırasında baş dönmesi veya bayılma atakları yaşadığını bildirmedi ve EKG'si de normal aralıkta kaldı. Başka hiçbir nedensel faktör olmadan, belirtilerin ve göstergelerin normale dönüşü, teşhisin takviyeleri aritmi ile ilişkilendirdiği kuvvetle doğrulandı.

Bitkisel takviyelerin popülaritesi, özellikle CBD (kannabidiol) içerenler son yıllarda hızla artış gösterdi. Reçetesiz satılan CBD'nin antienflamatuar, antiepileptik, analjezik, anksiyolitik, antipsikotik ve immünomodülatör özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

CBD, kozmetik, tütün ikameleri ve kokulu yağlar gibi hammadde veya kullanıma hazır ürünler olarak tedarik edilir ve esrarın psikoaktif etkisine neden olan THC içermez.

Bakelants tam bileşim bir dağıtıcıdan diğerine büyük ölçüde değişebildiğini ve bu maddelerin farmakodinamik ve farmakokinetik özellikleri iyi bilinmediğini söyledi. Etkileri, toksisiteleri ve etkileşim potansiyelleri hakkında sınırlı veri olduğunu, sonuç olarak, olumsuz sonuçlarını öngörmenin her zaman mümkün olmadığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya