Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Savunma Bakanı: Husi milisler barışa inanmıyor

Yemen Savunma Bakanı: Husi milisler barışa inanmıyor

Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 15:30
Yemen Savunma Bakanı, ABD’nin Yemen Büyükelçiliği’nin Askeri ve Güvenlik Ataşesi ile (SABA)

Yemen Savunma Bakanı Korgeneral Muhammed el-Makdaşi, ABD’nin Yemen Büyükelçiliği’nde Askeri ve Güvenlik Ataşesi olan Albay Mark Reitman ile bugün bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki askeri ve güvenlik alanlarında işbirliği, koordinasyon ve terörle mücadelede ortaklığı artırma yolları görüşüldü.

Yemen Savunma Bakanı, ülkesinin temel referanslara dayalı kalıcı barışı tesis etme konusundaki kararlılığını dile getirdi.

Bakan, Husi milislerin Birleşmiş Milletler (BM) himayesindeki ateşkesi ihlal etmeye devam etmesi, çeşitli cephelere saldırıları ve sivilleri füzelerle hedef almasının, barışa inanmadıklarının ve planlarının silah, şiddet ve sözleşmelerin ihlaline dayandığının bir göstergesi olduğunu vurguladı.

ABD’nin Yemen hükümetini ve ülkeye barış getirme çabalarını destekleyen dostane tutumlarına övgüde bulunan Bakan, Yemen Silahlı Kuvvetleri’nin etkinliğini artırmak için özellikle terörle mücadele ve eğitim alanında askeri ve güvenlik yönlerinde ilişkileri güçlendirme arzusunu dile getirdi.

Savunma Bakanı, İngiltere’nin Yemen Büyükelçiliği’nde Askeri Ataşe olan Albay Peter Lee Jasek ile de savunma ve güvenlik alanındaki bir dizi ortak çıkar konusunu görüştü.

Bakan, Husi milislerin güçlerini seferber etmek için BM ateşkesini kullanma konusundaki ısrarına değindi.

İran’ın Husi milislere verdiği destek ve devam eden silah akışı ışığında, Husi milisler ve terör gruplarının Yemen, bölge ve uluslararası seyrüsefer güvenliğine ve terörle mücadele çabalarına yönelik oluşturduğu tehditlere dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya