Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD heyeti siyasi aktörlerle Sudan krizini görüşüyor

ABD heyeti siyasi aktörlerle Sudan krizini görüşüyor

Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 13:00

Sudan’ı ziyaret etmekte olan ABD heyeti, ülkedeki farklı siyasi güçlerin, ordunun 25 Ekim’de iktidarı ele geçirmesinin ardından meydana gelen siyasi krizi ve karışıklığı çözmeye yönelik görüşlerini dinledi.

ABD Özel Temsilciliği Ofisi Danışmanı Kemi Yai’nin başkanlığındaki heyet, silahlı gruplar, orduyu destekleyen Cuba Anlaşması’nı imzalayan taraflar ve Mübarek el-Mehdi liderliğindeki Milli Ümmet Partisi ile görüşmelerde bulundu. Bunların yanı sıra ordunun liderleri ve muhalefet koalisyonu (Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri Merkez Konseyi) ile de görüşmesi planlanıyor.

Mübarek el-Mehdi dün yaptığı basın açıklamasında, geçiş aşamasının iktidar mücadelesinden kurtarılmasının yanı sıra deneyimli teknokratlardan oluşan bir hükümetin kısa ve öz bir program çerçevesinde, yürütme ve yasama yetkisini üstlenerek ülkeyi seçimlere taşımasının hızlandırılmasının önemini vurguladı.

Mehdi, uluslararası kurumlarla üzerinde anlaşmaya varılan ekonomik reform faturasını ödeyen hassas gruplara, mali ve insani yardımın yeniden sağlanmasını talep etti. Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Finans Kurumu’ndan, Sudan halkının yükünü hafifletmek için özel sektör finansmanı sağlama yasağının kaldırılmasının önemini de vurguladı.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG), koşulsuz diyalog konusundaki kararlı olduklarını ve tüm taraflarla masaya oturmaya hazır olduklarını belirtti.

Grubun Sözcüsü Muhammed Zekeriya Ferec, ABD heyetine, uluslararası desteğin zayıflığı da dahil olmak üzere, anlaşmanın uygulamaya konulmasında karşılaşılan zorlukların yanı sıra güvenlik düzenlemelerinin hükümlerinin hayata geçirilmesi sırasındaki barış süreci ve gelişmeleri hakkında bir açıklama yaptı. Şarku’l Avsat’ın Sudan resmi haber ajansı SUNA’dan aktardığı habere göre, açıklamada Misak-ı Vatani güçlerinin diyaloğa nasıl girileceğini ve buna dahil olan tarafları tanımlanmasını içeren siyasi bir çözüm ve siyasi uzlaşama için vizyonunu açıkladı. Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin koşulsuz diyalog konusundaki kararlılığını ve tüm taraflarla masaya oturmaya hazır olduklarını vurguladı.

Bu bağlamda, Zekeriya, ÖDBG’nin Afrika Birliği (AfB) ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi’nden (IGAD) oluşan üçlü mekanizmaya, bir dizi notu içeren yazılı bir vizyon sunduğunu belirtti. Diyalog için masaya oturmayı reddeden tarafların, demokratik geçişin tamamlanmasını engelleyen, ekonomik durumun ve güvenlik durumun daha da kötüye gitmesine doğrudan katkıda bulunan olumsuz rolleri nedeniyle, uluslararası toplumun ve kuruluşların onlara karşı durması gerektiğini belirtti.

ÖDBG Dış İlişkiler Sekreteri Ahmed Takd Lisan, ABD heyetiyle yapılan görüşmede, başta üçlü mekanizma girişimi olmak üzere hali hazırda devam eden ve gündeme getirilen girişimlerle ilgili birçok konuyu ele aldıklarını söyledi. Grubun üçlü mekanizma tarafından sunulan diyaloğa katılma arzusunu dile getirdi. Özgürlük, Değişim ve Ulusal Mutabakat bloğunun, diğer siyasi bloklarla, herhangi bir ön koşul olmaksızın nasıl diyaloğa girileceği konusunda net bir vizyona sahip olduğunu açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya