Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'de bir çevre aktivisti bir günlük atığını kıyafet olarak giyiyor

ABD'de bir çevre aktivisti bir günlük atığını kıyafet olarak giyiyor

Amaç tüketim çılgınlığı hakkında farkındalık yaratmak
Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 17:30
ABD’de ortalama bir kişinin günde çıkardığı çöp yaklaşık 2,3 kilogram (AFP)

İnsanların ne kadar çöp ortaya çıkardığına dikkat çekmek isteyen ABD'li, ilginç bir meydan okuma gerçekleştiriyor.

Rob Greenfield, ortalama bir ABD'linin her gün oluşturduğu bir günlük çöpü üzerine giymeye karar verdi. Kaliforniya'nın meşhur Beverly Hills bölgesinde çöpten kıyafetiyle dolaşan Greenfield, pek çok kişiyi bilgilendirdiğini söyledi.

Çevre aktivisti, gıda israfına karşı olduğunu ve 2019'da bir yıl boyunca kendi yetiştirdiği yiyeceklerle karnını doyurduğunu açıkladı.

"Sıfır atıklı bir hayat yaşamaya çalışıyorum. Mümkün olduğu kadar az çöp çıkarmak için ekstrem önlemler alıyorum" diyen Greenfield, çöpten kıyafet için bir aylığına ortalama bir ABD'li gibi yaşadığını söyledi.

Rob Greenfield isteyenlere konu hakkında bilgi verdiğini de açıkladı (AFP)

Eylemi için Kuzey Karolina'dan Kaliforniya'ya gelen aktivist, "Sıradan bir insan gibi yaşıyorum. Yemek yiyorum, alışveriş yapıyorum ve çoğumuzun alışık olduğu gibi tüketiyorum" dedi.

Greenfield, bunun ardından çıkan çöpleri şeffaf plastik elbisenin içine sıkıştırarak giyiyor. Kıyafette içecek, abur cubur ve yemekler var. Elbisenin ağırlığı 27 günün sonunda yaklaşık 30 kilograma ulaştı.

Eylemini birkaç gün içinde bitirmeye hazırlanan Greenfield, şöyle konuştu:

"Çöpler gidiyor ve bir daha düşünmüyoruz. İnsanların ne kadar çöp oluşturduğunu görmelerini sağlayacak bir görsel oluşturmak istedim."

Aktivist, kendisini gören bazı kişilerin tepki gösterdiğini ancak çoğu insanın bilgi almak istediğini belirtti:

"Evsiz olduğumu veya akıl sağlığı sorunu yaşadığımı düşünen bazı kişiler var. Ancak çoğunlukla insanlar olumlu yaklaştı."

Greenfield'in eylemiyle yaratmak istediği farkındalık bazı yurttaşlarında beklenen etkiyi yaratmış görünüyor. Örneğin NBC Los Angeles'a konuşan Trelawny Dios adlı bir Amerikalı alışkanlıklarını değiştirmeyi "kesinlikle" gözden geçireceğini belirtti.
Independent Türkçe, AFP, NBC Los Angeles, ABC7


Editörün Seçimi

Multimedya