Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Seçim Komisyonu, referandum öncesinde Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılmasını talep etti

Tunus Seçim Komisyonu, referandum öncesinde Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılmasını talep etti

Tunus Seçim Komisyonu seçimlerde tarafsızlığı sağlamak ve yeni seçmenlerin hedef alınmaması için Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılmasını talep etti.
Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 14:45
Tunus’un başkentinde iş fırsatlarının sağlanması talebiyle gösteriler düzenleniyor

Tunus Seçim Komisyonu Başkanı Faruk Buasker, 25 Temmuz’da yapılması planlanan referandum için Komisyonun online seçmen kaydı yapmasına izin verilmesi amacıyla Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılmasını talep etti.

Seçim Komisyonu dün Buasker başkanlığında ikinci toplantısını düzenledi. Komisyon üyelerinden, idari işlere müdahale etmek de dahil olmak üzere geçmiş komisyonların yaptığı hataları tekrarlamamalarını isteyen Buasker, Komisyon ile diğer taraflar arasında imzalanan anlaşmalarla ilgili sorunların çözümü için yasal müdahale çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu Kanunu ile ilgili kararnamesinde en öne çıkan hususun, Konsey’in seçim süreçlerini yönetmesiyle ilgili çalışmaları ile Konsey Başkanı’na devredilen idari çalışmalar arasında net bir ayrım yapılması olduğunu ifade eden Buasker, Konsey üyeleri ile yönetim biriminin önümüzdeki referandumda tarafsızlığı korumakla yükümlü olduğunu belirtti.

Seçim Komisyonu’nun Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’e en uygun olanı seçmesi için 4 öneri sunduğunu açıklayan Buasker, Komisyon’un, yapılması planlanan referandumla ilgili herhangi bir seçim takvimi onaylamadığını ve henüz seçmen kayıtları için yoğun bir çalışma başlatmadığını söyledi.

Buasker seçim takviminin onaylanmasının ardından resmi gazetede yayınlanacak ilgili yönergede kesinleşmiş seçmen kayıt tarihlerine yer verileceğini ifade etti.

Referandum için seçmen kayıt süresinin sadece bir hafta olacağı ve 70 bin yeni seçmenin kaydının yapılmasının hedeflendiği iddialarına değinen Buasker, nihai takvim Komisyon tarafından onaylanana dek bunların iddia olarak kalacağını söyledi. Komisyon’un mümkün olan en fazla sayıda seçmenin kaydını yapmaya çalıştığını ve şu an kayıt yapanların sayısının 2 milyonu aştığını aktaran Buasker, mümkün olan en fazla sayıda seçmenin kaydını yapabilmek için yeni bir yasal müdahaleye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Eski Seçim Komisyonu 9 üyeden oluşurken, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi sonrasında komisyon üye sayısı 7’ye düşürüldü. Üyeleri yeni atanan komisyon, Cumhurbaşkanı Kays Said’in Tunus’taki siyasi rejim, sosyal ve ekonomik krizle ilgili düzenlemeyi teklif ettiği referandum için hazırlık çalışmalarına başladı. Nitekim Komisyon bu çalışmalar kapsamında kayıt memuru ve Komisyon şubelerinde geçici işlerde çalışacak yardımcı alımı için ilan açtı.

Seçim Komisyonu, Seçim Kanunu’nda yer alan seçmen kaydı sistemiyle yetinilmesi halinde birçok kişinin referandumda oy kullanmak için kayıt yapamayabileceğine işaret ederek, oy kullanma yaşı olan 18 yaş üzeri kişiler için online kayıt sistemi kurulmasını teklif ediyor. Komisyon, 2019’da yapılan son seçimlerden bu yana yasal oy kullanma yaşına gelenlerin sayısının yaklaşık 2.5 milyon olduğunu açıkladı.

Seçim alanında faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşlarının (STK) seçimlerin şeffaflığıyla ilgili eleştirilerine yanıt veren Seçim Komisyonu Üyesi Muhammed et-Telili, kanundaki şartları taşıyan STK’ların daha önce olduğu gibi oy kullanma, oy sayımı ve sonuçların kayıt altına alınması gibi seçimin tüm aşamalarında denetleme ve gözetleme faaliyetleri gerçekleştirmesinin serbest olacağını ifade etti.

Öte yandan Abir Musa liderliğindeki muhalif Özgür Anayasa Partisi, Avrupa Demokrasi Komitesi Başkanı’nın gönderdiği mektupta Tunus’ta halihazırda işletilen “seçim sürecindeki bir sürü usulsüzlüğe ve ihlale” işaret ettiğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya