Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır polisi, Sina'nın kuzeyinde bir terör saldırısını engelledi

Mısır polisi, Sina'nın kuzeyinde bir terör saldırısını engelledi

Cuma, 20 Mayıs, 2022 - 09:00

Mısır İçişleri Bakanlığı, dün, bir terörist unsurun Sina Yarımadası'nın kuzeyinde yer alan et-Tulul bölgesinde pusu grubu üyelerine yönelik intihar saldırısı düzenleme girişiminin güvenlik güçleri tarafından engellediğini aktardı. Bakanlık, bölgedeki güvenlik noktalarından birindeki pusu grubu üyelerinin intihar bombacısıyla çatışmaya girmesi sonucu terörist unsurun öldürüldüğünü de belirtti.

Söz konusu açıklamada, “Teröristin yanında patlayıcı bir kemer, iki el bombası, bir otomatik silah, dört şarjör ve aynı kalibrede 112 mermi bulundu” ifadeleri kullanıldı. Bakanlık, bu gelişmenin silahlı kuvvetleri, polisi ve devletin imkanlarını hedef almaya çalışan terörist unsurların umutsuz girişimlerine karşı koyma çabaları kapsamında kaydedildiğini bildirdi.

Yaklaşık bir hafta önce Kuzey Sina’da ordu kuvvetlerinin hedef alındığı operasyonu ise DEAŞ üstlenmişti. Ardından Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Kuzey Sina'yı terörden arındırma operasyonlarının sürdürüleceği sözünü vermişti.

Birkaç gün önce 23 teröristin etkisiz hale getirildiğini, bir dizi terör noktasının ve patlayıcı cihazın imha edildiğini bildiren Mısır ordusu, silahlı kuvvetlerden ise yaralanan ve hayatını kaybeden toplam 7 kişinin bulunduğunu ifade etti.  

Üst düzey ordu komutanları ile askeri bir toplantıda bir araya gelen Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, kolluk kuvvetlerini Kuzey Sina'daki bazı bölgelerin terörist ve tekfirci unsurlardan arındırılmasını tamamlamaya, terörün her türlüsünü ortadan kaldırmaya katkıda bulunan tüm güvenlik önlemlerini uygulamaya devam etmeye yönlendirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya