Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail ordusu, Lübnan sınırındaki ayırım duvarının inşasına yeniden başladı

İsrail ordusu, Lübnan sınırındaki ayırım duvarının inşasına yeniden başladı

Cuma, 20 Mayıs, 2022 - 10:45
İsrail’in Lübnan sınırındaki Demir Kubbe Savunma Sistemi. (AFP)

İsrail ordusu dün, Lübnan sınırda uyguladığı tatbikatlar ve alarm durumu ile eş zamanlı olarak, ayırım duvarı inşasını yeniden başlattı. Bu gerilim bir yanlış anlaşılmaya neden oldu. Olayda Demir Kubbe’den bir insansız hava aracına (İHA) yönelik savunma füzeleri fırlatıldı ancak daha sonra İHA’nın İsrail güçlerine ait olduğu ortaya çıktı.

Lübnan güney sınırına yakın Demir Kubbe sisteminden hava savunma füzelerinin fırlatılmasının ardından, dün sabah güney sınırında gerilim arttı. Sınır bölgesi sakinleri, İsrail savaş uçaklarının Lübnan hava sahasında alçak irtifalarda uçtuğunu bildirdi.

İsrail güçlerinin Lübnan sınırında gerçekleştirdiği ve türünün en büyüğü olarak nitelendirilen tatbikatlarla eş zamanlı olarak, ayın başından bu yana İsrail ile Lübnan arasındaki sınır bölgesinde gerginlik hakim oldu.

Hizbullah daha önce yaptığı bir açıklamada, herhangi bir acil duruma hazırlık ve olası bir İsrail askeri harekat için Lübnan sınırındaki bölgeye unsurlarını konuşlandırılacağını duyurdu.

İsrail yaklaşık iki yıllık bir aranın ardından dün sınırdaki ayırım duvarı inşasını kaldığı yerden yeniden başlatırken Lübnan sınırdaki lojistik prosedürlerini uygulamaya devam ediyor. Lübnan medyası konu ile ilgili olarak, İsrail ordusunun İsrail tarafındaki Zar’it ve Shtula yerleşimleri ile Lübnan’ın Ramyeh beldesi arasındaki çitin yerine beton duvar inşa etmeye başladığını bildirdi.

İsrail bu duvarı 2019 yılında inşa etmeye başlamıştı. Çalışmaları sırasında, sahile bitişik alanda ve el-Celil’ye yakın sınır bölgesinde birkaç kilometreyi beton duvarlarla kapatmıştı.

Lübnanlılar, parlamento seçimlerinden sonra güney sınırında olası bir güvenlik sorunun gelişmesinden endişe ediyorlar. Lübnanlıların endişesi iki nedenden kaynaklanıyor. Bunlardan birinin, İsrail’in askeri tatbikatlarıyla, diğerinin de İsrail’in Lübnan sınırına yakın tartışmalı bölgeye bitişik deniz sınırı bölgesinden petrol ve gaz çıkarmak amacıyla karasularına kurmaya çalıştığı yüzen bir platformla bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Hizbullah, İsrail’i Lübnan ile deniz sınırlarını çizmek için bir anlaşmaya varmaması halinde platformu hedef almak üzere füze veya insansız hava araçları kullanmakla tehdit etmişti.

Lübnan geçen ay ABD’nin sınır çizme önerisine karşı çıktı. . Söz konusu öneri, Lübnan’ın hakkı olduğunu iddia ettiği deniz alanının yüzde 20’lik bir alanını yok eden yeni bir hattın benimsenmesine dayanıyordu. Bununla birlikte Lübnan, arabulucu ABD’ye, bir sınır çizgisi anlaşmasına varılma olasılığı konusunda müzakere yapma kapısını kapatmadı.


Editörün Seçimi

Multimedya