Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, Avrupa'da yayılan maymun çiçeği vakaları için çiçek hastalığı aşısı sağlıyor

İngiltere, Avrupa'da yayılan maymun çiçeği vakaları için çiçek hastalığı aşısı sağlıyor

Cuma, 20 Mayıs, 2022 - 14:00
Maymun çiçeği virüsü olan bir hasta( Reuters)

İngiltere'deki az sayıda görülen maymun çiçeği vakası, yetkilileri bazı sağlık çalışanlarını ve diğerlerine bulaşma riski taşıyanları çiçek hastalığı aşısıyla aşılamaya sevk ederken, Avrupa’nın bazı bölgelerinde yeni vakaların tespit edildiği belirtildi.

Maymun çiçeği, genellikle hafif olan ateş, baş ağrısı ve döküntü gibi semptomları olan viral bir hastalık.

İki ana varyantı vardır. Birincisi, yüzde 10'a varan ölüm oranıyla daha tehlikeli olan Kongo varyantı, ikincisi ise ölüm oranı yaklaşık yüzde bir olan Batı Afrika türü.

İlk olarak maymunlarda tespit edilen hastalık yakın temas yoluyla bulaşıyor. Şimdiye dek en çok batı ve orta Afrika ülkelerinde görüldü. Nadiren başka yerlere yayılan hastalık hali hazırda Afrika kıtasını dışındaki görülmeye başlanmasıyla endişe yaratıyor.

İngiltere’de şimdiye dek 9 Batı Afrika vakası türü kaydedildi.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) Sözcüsü, maymun çiçeği için özel bir aşı olmadığını, ancak çiçek hastalığı aşısının bir miktar koruma sağladığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre çiçek hastalığını yok etmek için kullanılan aşıların maymun çiçeği hastalığına karşı yüzde 85'e kadar etkili olduğu belirtiliyor.

Avrupa'daki ilk enfeksiyon vakası, 7 Mayıs'ta, maymun çiçeğinin endemik olduğu Nijerya'dan İngiltere'ye dönen bir kişide görüldü.

Portekiz 14 vaka kaydedilirken, İspanya yedi vakayı onayladı. ABD ve İsveç’te ise birer vaka bildirildi. İtalyan makamları bir teyit edilmiş vaka ve diğer iki vakadan şüpheleniyor.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Africa CDC) dün, kıtadaki maymun çiçeği hastalığının çoğunun koronavirüs pandemisi sırasında kontrol altına alındığını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya