Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rus askeri polisi Suriye’nin güneyindeki sınır bölgelerinde devriye gezdi

Rus askeri polisi Suriye’nin güneyindeki sınır bölgelerinde devriye gezdi

Cuma, 20 Mayıs, 2022 - 12:15
Suriye’nin güney sınırındaki Zibin beldesinde görüntülene Rus devriyesi (Suveyda 24)

Şarku’l Avsat’a konuşan özel bir kaynak, Rus askeri polislerin Suriye’nin güneyindeki Dera ve Süveyda kentlerinde devriye gezdiğini bildirdi

Rus güçlerinin salı, çarşamba ve perşembe günleri Dera ve Süveyda kentlerinde keşif turları düzenlediğini söyleyen kaynak, bu turların daha çok Ürdün sınırı yakınındaki doğu bölgeleri, işgal altındaki Golan Tepeleri yakınındaki Yermuk Havzası ve Ürdün sınırındaki Süveyda kentinin en güneyinde yer alan belde ve köylerde yoğunlaştığını aktardı.

Rus polisinin son birkaç gün içinde Dera vilayetinde, özellikle müttefik güçlerinin kalesi olarak bilinen Busra eş-Şam şehrini ve ayrıca Ürdün sınırındaki Nasib Sınır Kapısını ziyaret ettiğini belirten kaynak, Rus devriyelerinin, üzerinde Suriye sınır karakollarının bulunduğu, karşısında Ürdün sınır muhafızlarının görev yaptığı ve yerel halk tarafından ‘Savaş Yolu’ olarak bilinen Ürdün sınır hattı üzerinde ilerlediğini bildirdi.

Rus polisinin Suriye sınır karakollarını ziyaret ederek, kaçakçılarla ve kaçakçılıkla mücadele konusunda talimatlar verdiğini, buna karşılık Suriye sınır karakollarındaki unsurların da Rus polisinden lojistik malzeme talep ettiğini ifade eden kaynak, Rus polisinin Busra eş-Şam’da desteklediği 5. Kolordu komutanlarıyla kısa süreli bir toplantı gerçekleştirdiğini kaydetti.

Kaynak, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Rus güçleri Dera’daki keşif turunun bitmesinin ardından Süveyda kentine ve Ürdün-Suriye sınırına yakın bölgelere yöneldi ve son olarak Zibin beldesine ulaştı. Rus güçleri salı günü Zibin beldesinde keşif turu gerçekleştirdi. Belde sakinlerine birtakım insani yardımlarda bulundu. Rus askeri polisi bu kez bir askeri konvoyla birden fazla rutin devriye gerçekleştirdi. Rus polisinin geçmişte Dera kentindeki uzlaşı bölgelerinde gerçekleştirdiği bu devriyelere Rus ve Suriye haber ajanslarının kameraman ve muhabirleri eşlik ederdi. Yardımların dağıtıldığı ve bölge sakinlerinden bazılarının mobil sağlık polikliniklerinde muayene edildiği sırada bazılarıyla röportajlar yapılırdı.”

Bölgedeki aktivistler, Rus polislerin son günlerde bölgeye yaptığı ziyaretlerle Suriye’de rekabet halinde olduğu İran gibi ülkelere ‘Rus güçlerinin hâlâ bölgeyi yöneten güç olduğu ve uzlaşı anlaşmalarını denetlediği’ mesajını vermek istediği değerlendirmesinde bulundu.

Rus polislerin bölgedeki devriye faaliyeti, son günlerde basın yayın organlarının ‘Rusya’nın Ukrayna savaşıyla meşgul olmasından dolayı Suriye sahasındaki Rus görünürlüğünün azaldığı, Rusya’nın Suriye’deki askerlerini Ukrayna’daki savaş cephelerine gönderdiği ve Suriye’nin güneyini İran’ın emellerine terk ettiği’ iddialarına yer verdiği haberler yayınlanmasının ardından geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya