Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Alman istihbaratı: Casusluk faaliyetleri Soğuk Savaş döneminden çok daha yüksek

Alman istihbaratı: Casusluk faaliyetleri Soğuk Savaş döneminden çok daha yüksek

Cuma, 20 Mayıs, 2022 - 17:45
Alman İç İstihbarat Servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang (EPA)

Alman İç İstihbarat Servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang, mevcut casusluk seviyelerinin Soğuk Savaş döneminde olduğundan ‘çok daha fazla’ olduğunu söyledi.

Haldenwang, Rusya’nın Ukrayna'daki savaşı devam ederken artan sabotaj riski konusunda uyarıda bulundu.


Almanya, son yıllarda ülkede faaliyet gösteren bir dizi Rus casusunu deşifre etmeyi başarmıştı.

Haldenwang dün Berlin'de ‘Alman İç Güvenliğine Tehditler - Meşruiyetsizleştirmeden Dezenformasyona’ başlıklı bir etkinliğe katıldı. Etkinlikte konuşan Haldenwang, Almanya’ya karşı casusluk düzeyinin neredeyse Soğuk Savaş günlerinden daha fazla olduğunu ifade etti.

Yetkili, casusluk, sabotaj ve gayri meşru nüfuzu önlemenin açık düşmanlıklar ve şiddetli cezalarla ineceğini bildirdi.

Almanya, koronavirüs pandemisi ve Ukrayna'daki savaşın ardından devletin meşruiyetini baltalamak isteyen aşırılık yanlısı grupların ve bireylerin gözetimi altında.


İç İstihbarat Servisi Başkanı, bu kişilerin oluşturduğu tehlikelerin, dezenformasyon yoluyla hükümet karşıtı propagandayı teşvik etmeyi amaçlayan yabancı güçler tarafından daha da şiddetlendiğini söyledi.

Açıklama, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Visser'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Ukrayna'da savaşın başlamasından bu yana Batı'da ‘Rus korkusu’ fikrini körüklemekle suçlamasının ardından geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya