Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, BM’nin Suriye’ye insani yardım ulaştırmak için yetkisini yenilemesine karşı

Rusya, BM’nin Suriye’ye insani yardım ulaştırmak için yetkisini yenilemesine karşı

Cumartesi, 21 Mayıs, 2022 - 09:15
Rusya’nın BM Büyükelçisi Yardımcısı Dmitry Polyanskiy (AFP)

Rusya, Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye’ye insani yardım ulaştırmak için yetkisini yenilemesine karşı olduğunu açıkladı. BM ve Batılı ülkeler, Suriye’ye yapılan bu yardımların oldukça önemli olduğunu belirtiyor.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Yardımcısı Dmitry Polyanskiy, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında Kremlin’in Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden yardımların sürdürülmesi için hiçbir sebep göremediğini belirtti. Rusya, yardımların Beşşar Esed hükümeti kontrolündeki başkent Şam üzerinden yapılmasını istiyor.

Rusya’nın BMGK kararlarını veto etme hakkına sahip olması nedeniyle Temmuz ayı başlarında yapılması beklenen oylamada kararı belirleyici olacak.

Polyanskiy, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ve Türkiye sınırında bulunan Bab el- Hava sınır kapısı üzerinden insani yardımların yapıldığı ‘terörist bölgelere karşı adım atılmamasından dolayı’ endişeli olduğunu belirtti.

BM’nin sınır ötesine yardım gönderme yetkisi 10 Temmuz tarihinde sona eriyor.

 BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, yaptığı konuşmada BM yetkisinin Temmuz ayında yenilenmemesi durumunda Suriye’nin kuzeybatısında yaşayan ve 1 milyondan fazla çocuğun da olduğu milyonlarca insanın hayatlarının tehlikeye düşeceğini açıkladı. Griffiths, “Mevcut koşullar altında BM’nin sınır ötesi operasyonlarının telafi edilemez bir yönü var” dedi.

Suriye ABD Tıp Derneği üyesi jinekolog Feride el Musallem, klor bombası atılan Halep Hastanesi’nde çalışma deneyimlerini anlattı. Musallem, ülkenin kuzeyinde yardıma muhtaç dört milyondan fazla insanın olduğu belirterek yardımların azaldığı bir dönemde insani yardımlara olan ihtiyacın arttığını belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Batılı ülkeler dahil olmak üzere BMGK üyelerinin çoğunluğu, ‘can simidi’ olarak nitelendirdikleri insani yardımların devam etmesini destekliyor.

Şark’ul Avsat’ın AFP’den aktardığına göre BM’nin 2014’ten beri gerçekleştirdiği sınır ötesi faaliyetleri, Şam’ın kontrolü dışında olan Suriye’nin kuzeybatısındaki 3 milyondan fazla insana ulaşıyor. BM’nin yardımları, 2020 yılından itibaren Rusya’nın talebi doğrultusunda Türkiye- Suriye sınırında bulunan Bab el Hava sınır kapısı üzerinden sağlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya