Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’den genel seçimlerin ardından Lübnan’a hükümet kurma çağrısı

ABD’den genel seçimlerin ardından Lübnan’a hükümet kurma çağrısı

Cumartesi, 21 Mayıs, 2022 - 09:15
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price (Reuters)

ABD, Lübnan’da yapılan genel seçimlerde herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmamasını memnuniyetle karşıladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre ABD, siyasi krizin yaşandığı Lübnan’da ekonomiyi düzeltebilecek ve güveni yeniden tesis edecek bir hükümetin hızlı bir şekilde kurulması için çağrıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Zor koşullara rağmen oylamaya katılan Lübnan halkını ve güvenliği koruyan çalışanları tebrik ediyoruz. Oyların satın alınmasında ve adam kayırma konularında uluslararası müttefiklerimizin endişesini paylaşıyoruz.”

Lübnan Kuvvetleri Partisi’nin seçmenlerine teşekkür ettiği bir reklam panosu (AFP)

Price, Lübnan halkının ‘ülkedeki değişim çağrısını dinlemeye ve ekonominin düzeltilmesi için gerekli önlemler üzerinde ciddi ve acil bir şekilde çalışılması’ için çağrıda bulundu.

Hizbullah ve müttefikleri, geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen seçimlerin ardından parlamentodaki çoğunluğu kaybetti. 2019 yılında başlayan protesto hareketlerinin ardından bağımsız muhalefet adayları ilk kez mecliste yer aldı.

Söz konusu seçim, Dünya Bankası’nın 1850’den bu yana dünyanın en kötülerinden biri olarak nitelendirdiği ekonomik çöküşün, 4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut Limanı’ndaki patlama nedeniyle iki yüzden fazla insanın hayatını kaybetmesi ve bazı bölgelerin yıkılmasının ardından yapılan ilk seçim oldu. Patlama, amonyum nitratın gerekli önlemler alınmadan depolanmasından dolayı gerçekleşti.


Editörün Seçimi

Multimedya