Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mali’de 3 İtalya ve 1 Togo vatandaşı kaçırıldı

Mali’de 3 İtalya ve 1 Togo vatandaşı kaçırıldı

Cumartesi, 21 Mayıs, 2022 - 09:00
Birleşmiş Milletler barış gücü askerleri, Eylül 2017’de Mali’nin kuzeyindeki Bamako’da bulunan MINUSMA üssündeki bir patlamada ölen arkadaşları için düzenlenen anma törenine katıldı. (Reuters)

Mali’nin güneydoğusunda geçen perşembe günü silahlı kimselerin 3 İtalya ve 1 Togo vatandaşını kaçırdığı bildirildi. Söz konusu bilgi, yerel bir yetkili ve 3 Malili güvenlik kaynağı tarafından AFP’ye verildi.

Malili bir güvenlik kaynağı AFP’ye yaptığı açıklamada olayın Sincina bölgesinde meydana geldiğini belirtirken “Kaçırılanlar din adamları. Serbest kalmaları için elimizden geleni yapıyor ve diplomatik temaslarda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı. Diğer yandan Koutiala bölgesinden isminin açıklanmasını istemeyen yerel bir yetkili de bir araçtaki silahlı şahısların Koutiala’ya yaklaşık on kilometre uzaklıkta 3 İtalya ve 1 Togo vatandaşını kaçırdığını doğruladı.

Mali, 2012 yılından bu yana yabancı güçlerin konuşlandırılmasıyla çözülmeyen bir güvenlik krizi yaşıyor. Ayrıca Ağustos 2020’den bu yana iki askeri darbeye tanık oldu.

Ülkenin kuzeyinde cihat içerikli şiddet eylemleri patlak verdi. Daha sonra bu eylemler ülkenin merkezine ve güneyine yayıldı. Çatışmalar, yerel milislerin ve suç çetelerinin de dahil olmasıyla daha da karmaşık hale geldi. Mali’nin merkezi, Sahel bölgesini saran krizde sıcak noktalardan biri haline dönüştü. Mali ve diğer ülkeler, ‘terörist grupların yayılması ortasında’ bir güvenlik gerginliğinden mustarip.

2015 yılından bu yana Mali’de yaşayan 47 yaşındaki Fransız serbest gazeteci Olivier Dubois, 5 Mayıs 2021’de sosyal medya aracılığıyla yayınlanan bir videoda kaçırıldığını açıkladı. 8 Nisan 2021’de Mali’nin kuzeyindeki Gao’da, Sahel bölgesindeki El-Kaide ile bağlantılı en büyük cihatçı ittifak olan Nusret El İslam ve’l Muslimin Cemaati (İslam'a ve Müslümanlara Yardım) tarafından kaçırıldığını duyurdu. Batı Afrika, Mali’de (Ağustos 2020 ve Mayıs 2021), Gine’de (Eylül 2021) ve Burkina Faso’da (Ocak 2022) art arda askeri darbelere tanık oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya