Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’li milletvekilleri, FBI’ı Filistinli gazetecinin öldürülmesini soruşturmaya çağırdı

ABD’li milletvekilleri, FBI’ı Filistinli gazetecinin öldürülmesini soruşturmaya çağırdı

Cumartesi, 21 Mayıs, 2022 - 13:00
Filistin bayrağı önünde duran gazeteci Şirin Ebu Akile’nin fotoğrafı (AFP)

ABD'li 50’den fazla milletvekili, İsrail'in soruşturma yürütme sözü vermesine rağmen FBI’ı Batı Şeria'da el Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesi olayı hakkında soruşturma açmaya çağırdı.

AFP’nin haberine göre, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Andre Carson liderliğindeki Demokrat Parti’den sol eğilimli 57 milletvekili, Akile’nin ABD vatandaşlığına sahip olduğunu belirterek, 11 Mayıs’ta öldürülmesiyle ilgili farklı ifadelere atıfta bulundu.

Temsilcilerin ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve FBI Direktörü Chris Wray’e yazdıkları mektupta, bölgedeki kırılgan durum ve gazeteci Akile’nin öldürülmesiyle ilgili çelişkili raporlar göz önüne alındığında, Dışişleri Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu'ndan cinayetle ilgili soruşturma açılmasını istedikleri belirtildi.

Açıklamada, ‘bir ABD’li olarak Akile’nin yurtdışında yaşayan ABD vatandaşlarına sağlanan korunmadan hakkı olduğu’ kaydedildi.

Akile, İsrail güçleri tarafından Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin'de operasyon düzenlerken vurularak öldürülmüştü.

İsrailliler ise, Akile’nin Filistinlilerin veya İsrail askerinin tüfeğinden çıkan başıboş bir kurşunla öldürülebileceğini öne sürüyor.

İsrail'in Washington Büyükelçisi Michael Herzog, bahsi geçen mektupla ilgili ‘hayal kırıklığını’ dile getirerek, İsrail’in bir ABD’li gözlemcide dahil olmak üzere Filistin Yönetimi ile ortak bir soruşturma yürütmeye çalıştığını aktardı.

Herzog, “İtirazımız, İsrail karşıtı bir propaganda kampanyasını kışkırtmak için Akile’nin ölümünü kullanan Filistin Yönetimi tarafından kategorik bir ret ile karşılandı” şeklinde konuştu.

Herzog, Kongre'yi Filistin tarafına soruşturma konusunda baskı yapmaya çağırarak, İsrail güçlerinin gazetecileri hedef alma niyetinde olmadığını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in güvenilir bir soruşturma yürütebileceğine inandığını açıkladı ancak Blinken, İsrail polisini Akile’nin cenazesi sırasında uyguladığı şiddet sebebiyle eleştirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya