Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, Moldova'yı Rus tehdidinden korumak için silahlandırmak istiyor

İngiltere, Moldova'yı Rus tehdidinden korumak için silahlandırmak istiyor

Cumartesi, 21 Mayıs, 2022 - 14:30
İngiltere Dışişleri Bakanı Lise Truss (AP)

The Daily Telegraph gazetesinin aktardığına göre, İngiltere Dışişleri Bakanı Lise Truss, İngiltere'nin, Rus işgali tehdidinden korunması için Moldova'ya modern silahlar göndermek istediğini söyledi.

The Guardian, Putin'in Ukrayna'yı işgali hızlı bir başarı elde edememesine rağmen Rus liderin, ‘Büyük Rusya’ yaratmaya kararlı olduğunu aktardı.

Rusya, 24 Şubat'ta başlattığı işgali, Ukrayna'yı silahsızlandırmayı ve Moskova karşıtı aşırı milliyetçilerden ülkeyi kurtarmayı amaçlayan ‘özel bir askeri operasyon’ olarak nitelendiriyor. Ukrayna ve müttefikleri, bu iddiayı savaş için temelsiz bir bahane olarak reddediyor.

Ukrayna'nın güneybatı sınırındaki Moldova, NATO üyesi değil. Truss, bu küçük ülkenin gelecekteki herhangi bir saldırıya karşı koyabilmesi için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı, The Daily Telegraph gazetesine verdiği demeçte, "Moldova'nın NATO standartlarına göre donatıldığını görmek isterim. Bu, müttefiklerimizle konuştuğumuz bir konu. Putin, Büyük Rusya'ya yönelik emelleri konusunda oldukça netti. Kiev'i alma girişimlerinin başarısız olması, bu hırslarından vazgeçtiği anlamına gelmez” dedi.

Truss’un fikrinin benimsenmesi halinde, NATO üyeleri Sovyet döneminden kalma teçhizatını değiştirmesi için Moldova'ya modern silahlar sağlayacak ve bu silahları kullanacak askerleri eğitecek.


Editörün Seçimi

Multimedya