Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere: Rusya insansız hava aracı sıkıntısıyla karşı karşıya olabilir

İngiltere: Rusya insansız hava aracı sıkıntısıyla karşı karşıya olabilir

Moskova, Ukrayna'da bir Batı silah sevkiyatının imha edildiğini duyurdu
Cumartesi, 21 Mayıs, 2022 - 15:30
Rus insansız hava aracı (Rus medyası)

İngiltere Savunma Bakanlığı bugün (Cumartesi), Rusya'nın uygun gözetleme uçağı sıkıntısı çekmesinin muhtemel olduğunu söyledi. Bir bakanlık raporu, gözetleme uçağı sıkıntısının yaptırımlardan kaynaklanan sınırlı yerel üretim kapasitesi nedeniyle daha da arttığını belirtti. İngiltere, Rusya'nın insansız hava araçlarında maruz kaldığı mevcut kayıp oranının devam etmesi halinde Rus kuvvetlerinin izleme ve keşif kabiliyetinin daha da kötüleşeceğini ve bunun da operasyonların etkinliğini olumsuz yönde etkileyeceğini açıkladı.

Rus ordusu bugün (Cumartesi), Kiev'in batısındaki Ukrayna Jitomir bölgesinde büyük bir Batı silah sevkiyatını, denizden fırlatılan Kalibr füzelerini kullanarak imha ettiğini açıkladı.

Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, saldırının "ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen çok sayıda silah ve askeri teçhizatı" hedef aldığını kaydetti. Saldırı, çatışmaların yoğunlaştığı doğu Donbass bölgesindeki Ukrayna güçlerine yönelikti.

Savunma Bakanlığı'na göre, Rus füzeleri Karadeniz kıyısındaki Odessa yakınlarında bulunan yakıt depolarını vurdu. Saldırıda Ukrayna’ya ait bir Su-25 ve Su-14 imha edildi. Rusya'nın "özel askeri operasyon" olarak adlandırdığı savaşla ilgili son açıklamasında Savunma Bakanlığı, Moskova'nın çok sayıda Ukrayna komuta merkezini bombaladığını bildirdi.

Batı, 24 Şubat'ta başlayan Rus işgalinden bu yana Ukrayna'ya silah tedarikini artırdı. Rus ordusu bu sevkiyatları engellemeye ve imha etmeye çalışıyor. Moskova, Batı'nın Kiev'e silah sevkiyatı yaptığını ve Rus ekonomisine sert yaptırımlar getirdiğini söylüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya