Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Eski Rus yanlısı Odesa Belediye Başkanı Gennady Trukhanov: Putin her şeyi yok etti

Eski Rus yanlısı Odesa Belediye Başkanı Gennady Trukhanov: Putin her şeyi yok etti

Cumartesi, 21 Mayıs, 2022 - 12:45
Ukrayna'nın Odesa kentinin Belediye Başkanı Gennady Trukhanov (AFP)

Odesa Belediye Başkanı Gennady Trukhanov, özellikle Rus siyasetinin eski bir destekçisi olarak Rusya ve Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkındaki duygularını ifade etti.

AFP’ye konuşan Trukhanov, ‘işlerin geri dönülmez noktaya ulaştığına ve artık Rus-Ukrayna dostluğundan bahsetmenin mümkün olmadığına’ dikkati çekti.

Odesa’da bombalanan binaları restore eden işçiler (AFP)

Odesa Belediye Başkanı Gennady Trukhanov röportajında şu ifadelere yer verdi:

“Ruslar şu anda bizim topraklarımızda, şehirlerimizi bombalıyor, halkımızı ve askerlerimizi öldürüyor. Putin her şeyi mahvetti.”

Trukhanov, Odesa da dahil olmak üzere Ukrayna limanlarında milyonlarca ton tahılın ele geçirilmesiyle sonuçlanan Karadeniz'e uygulanan bombalama ve kuşatmayı şiddetle eleştirdi. 

Trukhanov, “Sadece şehirlerimizi yok etmekle ve halkı öldürmekle kalmıyorlar, ekonomik bir felakete de neden oluyorlar" dedi.

Ukrayna'nın Odesa Belediye Başkanı Gennady Trukhanov, Rus bombardımanının etkilerinin görüldüğü Odessa'da halkla görüştü (AFP)

Trukhanov savaştan önce, 2014'te AB yanlısı bir devrimle devrilen 57 yaşındaki eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Moskova yanlısı partisinin bir üyesi olarak çalkantılı Ukrayna siyasetinde kendi yolunu çizdi. Rus politikasına karşı çıkan hareketin büyümesine eşlik eden kargaşaya rağmen, Gennady Trukhanov kendi yolunda ilerlemeye devam etti. Moskova'ya sadık olanlar ile Kiev destekçileri arasında Odesa’da yaşanan çatışmalardan aylar sonra şehrin belediye başkanı oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya