Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, İran’ın silahlarını Lübnan’a nasıl aktardığını açıkladı

İsrail, İran’ın silahlarını Lübnan’a nasıl aktardığını açıkladı

Cumartesi, 21 Mayıs, 2022 - 13:45
İsrail ordusunun Arap Medyası Sözcüsü Avichay Adraee.

İsrail, üst düzey bir Hizbullah yetkilisini, Şam Havalimanı’na inen sivil uçaklarla İran’dan Lübnan’a silah aktarılması için yeni bir yol açmakla suçladı.

İsrail ordusunun Arap Medyası Sözcüsü Avichay Adraee, 20 Mayıs’ta Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, silah transferi rotasını yöneten kişinin, 2020 yılı başlarında Bağdat Havalimanı yakınlarındaki suikasta kurban giden Kudüs Gücü eski komutanı olan Kasım Sülaymani’nin kızı Zeyneb’in eşi Rıza Haşim Safieddin olduğunu belirtti. Rıza Haşim Safieddin, Hizbullah Yürütme Konseyi Başkanı Seyyid Haşim Safieddin’in oğlu ve Hizbullah liderliğinde Genel Sekreter Hasan Nasrallah’tan sonra ikinci komutan olarak kabul ediliyor. Kendisi aynı zamanda Nasrallah’ın teyzesinin oğlu ve Hizbullah’ın İran temsilcisi olan Abdullah Safieddin de Rıza’nın amcası. Bu çerçevede İsrailli Sözcü, baba Safieddin’in, oğlunun İran’dan Hizbullah’a stratejik silah transfer etmesine yardımcı olmak için ‘bu akrabalık bağlarından, yüksek konumundan ve Lübnan devletinin altyapısından’ yararlandığını söyledi.

Adraee açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Haşim Safieddin, Hizbullah’taki yüksek konumunu ‘kitlelerle iletişim kurmak, Hizbullah’ın Şii nüfusla faaliyetlerini takip etmek, Lübnan’daki önde gelen isimlerle iletişim kurmak ve medya ve iletişim mekanizmalarını yönetmek’ için kullanıyor.”

Sözcü, söz konusu rotanın nasıl yönetildiğini şöyle anlattı:

“Rıza’nın eşi, yani Kasım Süleymani’nin kızı İran’da ikamet ediyor. Rıza, eşini ziyaret bahanesiyle ayda birkaç kez İran’a ziyarette bulunuyor. İran’a yaptığı uçuşların askeri boyutları olduğu artık ortaya çıkabilir. Devrim Muhafızları ile bağlantılı tarafların desteğiyle, babası tarafından yönetilen Yürütme Konseyi’ne ait geniş bir altyapı, kaynak ve aktivist ağı kullanarak, gelişmiş silahların terörist Hizbullah’a transferini koordine etmek için İran’daki ikametini kullanıyor. Gizliliği sağlamak için silahlar, İran’dan Şam Uluslararası Havalimanı’na sivil uçuşlarda taşınıyor. Durum, tıpkı terörist Hizbullah’ın Lübnan devletini ve vatandaşlarını İran’ın çıkarlarına hizmet eden terörist amaçlarla sömürürken yaptığı gibi, sivilleri riske atıyor. İsrail ordusu, Hizbullah’ın İsrail Devleti’nin güvenliğini tehdit etmeye yönelik tüm girişimlerini izlemeye devam edecek. Devletin güvenliğini ve vatandaşlarını korumak için ne gerekiyorsa yapacaktır.”


Editörün Seçimi

Multimedya