Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, maymun çiçeği vakasının kaydedilmediğini açıkladı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, maymun çiçeği vakasının kaydedilmediğini açıkladı

Pazar, 22 Mayıs, 2022 - 07:45

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, yaklaşık 50 yıldır bazı Afrika ülkelerinde görülen, son zamanlarda ise Kuzey Amerika  ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde kaydedilen maymun çiçeği virüsünün şu ana kadar ülkede tespit edilmediğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, herhangi bir vakanın ortaya çıkması durumunda tüm tıbbi ve laboratuvar testlerinin mevcut olduğuna işaret ederek, sağlık çalışanları için rehber yayınlandığını belirtti. Bunun yanı sıra herhangi bir vakanın ortaya çıkması durumunda hastalığı önleyici ve iyileştirici plana sahip olduklarını vurguladı. Ayrıca, şüpheli ve doğrulanmış vakaların belirlenmesini, bunlarla ilgilenilmesini ve temaslıların epidemiyolojik araştırılması noktasında hazır olduklarını belirtti.

Bakanlık, Uluslararası Sağlık Düzenlemeleri Programı kapsamında hastalıkla ilgili gelişmelerin ayrıntılarını öğrenmek veya dünyadaki vakalar için Dünya Sağlık Örgütü ile sürekli temas halinde olduklarını vurguladı.

Bakanlık, herkesi, Halk Sağlığı Kurumu (Weqaya) tarafından yayınlanan kural ve talimatlara ve farkındalık yönergelerine uymaya çağırdı. Ayrıca yurt dışına seyahat edilmesi durumunda, özellikle hastalığın tespit edildiği ülkelerde gerekli önleyici tedbirlerin alınması gerektiğine dair hatırlatma yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya