Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya-Ukrayna savaşının gidişatını ne değiştirebilir?

Rusya-Ukrayna savaşının gidişatını ne değiştirebilir?

Pazar, 22 Mayıs, 2022 - 12:45
İki ülke arasında Mart ayında Belarus’ta yapılan müzakerede masada bulunan Rusya ve Ukrayna bayrakları (Reuters)

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması, son günlerde savaş dengesinin kendi lehlerine döndüğünü iddia eden Rusya ve Ukrayna’da büyük insani, maddi ve ekonomik kayıplara neden oldu.

Hatırı sayılır bir askeri güce sahip olan Rusya, işgal başladığında istediği hızlı zaferi elde edememiş olsa da, genel olarak savaşta hâlâ baskın güç.

Şarku’l Avsat’ın BBC’den aktardığı analizde savaşın sonucunu belirleyebilecek ve güç dengesini değiştirebilecek bazı faktörlere değinildi.

Kazanç ve kayıplar

Ukrayna kuzeydeki karşı saldırısı ile Rus ordusunu Harkov şehrinden başarıyla püskürttü. 

Güneyde ise Rusya, liman kenti Mariupol’daki son direniş ceplerini ortadan kaldırdı.

Her iki savaş da askeri ve sivil kayıplar açısından pahalıya mal oldu, ancak hiçbiri savaş dengesi açısından belirleyici olmadı.

Mariupol ve Harkov’daki gelişmeler, çatışmanın yükseliş ve düşüşünü gösteriyor.

Rusya, taarruzun yeni odak noktası olan Donbas’ta küçük ama istikrarlı ilerlemeler kaydediyor. 

Ancak Rusya burada bazı aksilikler yaşadı. Bu ayın başlarında düzinelerce Rus zırhlı aracı duba köprüyle Seversky Donets Nehri’ni geçmeye çalışırken imha edildi.

Rusya’nın avantajı top ateşi

Ukrayna’nın doğusunda, her iki taraf da şiddetli topçu ateşiyle ağır ve ezici darbeler alıyor. Ancak Rusya bu silahların kullanımında önemli ilerleme kaydediyor.

İngiliz Ordusunda eski bir tuğgeneral olan ve şu anda Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde görev yapan Ben Barry, önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca her iki taraftaki kayıpların ana nedeninin topçu ateşleri olmasını bekliyor.

Ukrayna ABD yapımı M777 obüsü de dahil olmak üzere Batı’dan ağır silahlar alıyor.

Ukrayna’ya Rusya’dan gelen topçu ateşini tespit etmeye ve hedeflemeye yardımcı olmak için topçu radar sistemleri de gönderildi, böylece Ukrayna’nın sahada zafer kazanmasına yardımcı olundu.

Savaş taktikleri

Barry, Rusya’nın ‘Ukrayna’nın kanını kurutmak istiyor’ gibi göründüğünü söyleyerek, Ukrayna’nın gücünü tüketmeye ve daha geniş hedeflerine ulaşabilmesi için mümkün olduğu kadar çok güçten kurtulmaya çalıştığını vurguladı.

Barry’ye göre Rusya, Ukrayna güçlerini daha sonra topçu atışları ve roketatarlar ile hedef alabilecekleri stratejik noktalara yoğunlaşmaya zorluyor.

Askeri analistler, bunun sonucunda Ukrayna’nın önemli kayıplara uğrayabileceğini söylüyor.

Barry, Ukrayna’nın Rusya’nın çıkarlarına eninde sonunda ulaşmasını amaçlayan bu taktiği anlaması gerektiğine dikkat çekti.

Rusya’nın ‘Frankenstein Kuvvetleri’

Askeri uzmanlar, Rusya’nın doğuda önemli ilerlemeler sağlamak için ihtiyaç duyduğu asker sayısından yoksun olduğuna inanıyor. Harkov ve Mariupol’daki çatışmalardan sonra yeniden seferberlik bir fark yaratamadı.

Londra merkezli savunma ve güvenlik düşünce kuruluşu Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü’nden Jack Watling, Rusya’nın doğuda önemli ilerlemeler sağlamak için ihtiyaç duyduğu sayıda kuvvetten, özellikle de piyadeden yoksun olduğunu söyledi.

Rusya, askerlere güç ve morallerini yeniden kazanmaları için zaman vermeden ‘Frankenstein Kuvvetleri’ olarak bilinen tahrip olmuş birimlerini yeniden kurmaya ve birleştirmeye çalıştı.

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yakın zamanda yapılan bir istihbarat değerlendirmesinde, Rus askeri liderlerin hızlı bir şekilde sonuç alma baskısı ile karşı karşıya olduğu ve bunun sonucunda yeterli hazırlık olmaksızın kuvvetleri yeniden konuşlandırabilecekleri vurgulandı.

Bunun Rus güçlerini daha fazla tüketmekle tehdit ettiğini belirten Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya gönderdiği işgal gücünün üçte birini kaybetmiş olabileceğini de belirtti.

Watling, Rusya’nın kuvvetlerindeki bu eksikliği herhangi bir şekilde gidermeye çalıştığını, ancak ordunun eğitimi ve yeniden inşasının düzgün bir şekilde yapılmasının uzun zaman aldığına dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya