Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır: Asvan'da 28 dolandırıcılık davasında soruşturma sürüyor

Mısır: Asvan'da 28 dolandırıcılık davasında soruşturma sürüyor

Asvan’lı birinin evinin yandığı görüntüler sosyal medyada paylaşıldı
Pazar, 22 Mayıs, 2022 - 11:15

Mısır Savcılığı, ‘Asvan’da toplanma, güç ve şiddet kullanma, mülke zarar verme’ suçlamalarıyla geçtiğimiz hafta 19 kişi hakkında tedbir amaçlı hapis kararı vermişti. Bunun üzerine Yukarı Mısır’daki dolandırıcılık mağdurları arasında beklenti başladı.

Yukarı Mısır’daki dolandırıcılar meselesi son haftalarda Mısır kamuoyunu da etkisi altına aldı. Dolandırıcılar, Mısır’da aylık büyük kârlar kazanacaklarını belirterek vatandaşlardan para topluyorlar. Bu dolandırıcılar mümkün olduğunca fazla insandan para topladıktan sonra ortadan kayboluyorlar. Söz konusu durum ülkede yıllardır yaygın. Köylerde ve kırsal kesimlerde daha sık bir şekilde görülüyor.

Mısır'daki Savcılık, Asvan'da, 37 kişi hakkında dolandırıcılık suçlamasıyla 28 davada soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Mısır Savcılığı tarafından önceki gün yapılan açıklamaya göre, “Bu ayın başından beri Asvan'daki Edfu ve Kom Ombo merkezleri bu davalarda 3 bin 922 mağdurdan şikayet aldı. Sanıkların söz konusu mağdurlardan aldığı paranın toplamı 455 milyonu geçti. 829 mağdurun ifadesi dinlenirken 17 sanığın ve diğer kaçakların tutuklanmasına karar verildi. Sanıkların paralarını çöpe atmamaları için önlem alındı. Sanıklara seyahat yasağı getirildi.”

Savcılık açıklamasında sanıklardan birinin sahip olduğu bir çiftliğin teftiş edildiğini ve el konulan 447 büyükbaş hayvanın satışı yönünde talimat verildiğini belirtti. Söz konusu hayvanlar, Tarım ve Tedarik Bakanlıkları ve Veterinerlik Daire Başkanlığı üyelerinden oluşan bir komitenin bilgisi ile ve savcılık gözetiminde açık artırma yoluyla en yüksek fiyata satılacak. Elde edilen gelir mahkeme hazinesine aktarılacak. Soruşturma kapsamında el konulan bir milyon liradan fazla miktar daha önce mahkeme hazinesine aktarıldı. Ayrıca ele geçirilen 16 altın da mahkeme hazinesine yatırıldı. Bahsi geçen olaylarla ilgili soruşturma sürüyor.

Geçtiğimiz yıllarda Mısır'ın çeşitli vilayetlerinde büyük dolandırıcılık vakalarının açığa çıkmasına rağmen, birçok Mısırlı büyük miktarlarda para kazanacakları beklentisiyle kandırılarak dolandırıcıların tuzağına kolayca düşüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya