Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da bazı yetkililer ‘kara para aklamakla’ suçlanıyor

Libya’da bazı yetkililer ‘kara para aklamakla’ suçlanıyor

Pazar, 22 Mayıs, 2022 - 11:15
Libya Başsavcısı Sıddık es-Sur (Başsavcılık Ofisi)

Libya Başsavcılığı, Libya Ticaret Bankası’na bağlı Trablus Merkez Hastanesi müdürü ve muhasebe departmanı çalışanlarından biri hakkında ‘zimmete para geçirme, döviz ve emlak satın alarak kara para aklama’ suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Başsavcılık’tan yapılan açıklamada, “Başsavcı, bankaya bağlı Trablus Merkez Hastanesi fonlarından 29 milyon Libya dinarına el konulduğu şüphesiyle soruşturma başlattı. Soruşturma sonucunda hastanenin muhasebe departmanı çalışanlarından birinin bu parayı zimmetine geçirerek akrabaları ve tanıdıkları adına açılmış 14 hesaba aktardığı anlaşıldı” denildi.

Açıklamada, soruşturmanın, şüphelinin hastanenin veri tabanına girmesini ve transfer yapmasını kolaylaştıran hastane müdürünün yardımıyla zimmetine geçirdiği paraları birkaç kez kasıtlı olarak başka hesaplara aktardığını ortaya çıkardığı kaydedildi. Açıklamaya göre soruşturma ayrıca, şüphelinin döviz satın alarak üç aşamada (para yatırma, kamufle etme ve yeniden birleştirme) kara para akladığını, ardından bu paralarla Trablus’ta ve Trablus dışında gayrimenkul aldığını ortaya koydu.

Başsavcılık, soruşturmanın iki şüphelinin (muhasebe çalışanı ve hastane müdür) suçlarını itiraf etmeleriyle sonuçlandığını belirtirken, şüphelilerin tutuklanması ve söz konusu yollarla edindikleri mallara el konulması talimatı verildiğine dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya